Menu
 • ventana_r

 • Olejowanie

  5 rzeczy, które musisz wiedzieć o olejowaniu powierzchni drewnianych

  Olejowanie to jedna z metod zabezpieczania drewnianych powierzchni przed zabrudzeniami i wilgocią. Pokrycie olejem drewna sprawia, że uodparnia się ono również na wiele uszkodzeń. Warto jednak wiedzieć, że olej nie jest panaceum na wszystko. Zanim wybierzesz sposób zabezpieczenia podłogi czy mebli dokładnie zapoznaj się z zaletami i wadami jakie posiada ta metoda impregnowania drewna.

  1. Nie pokrywa a wnika

  Impregnaty olejowe nie pokrywają powierzchni drewnianych, jak to jest w przypadku lakierów syntetycznych, ale wnikają w strukturę drewna. Ma to swoje odzwierciedlenie w codziennym użytkowaniu mebli czy dekoracji z drewna olejowanego.

  2. Zmienia kolor

  Wnikający w głąb drewna olej ma wpływ na wygląd olejowanych przedmiotów. Już po nałożeniu pierwszej warstwy można zauważyć delikatne ciemnienie drewnianej powierzchni. Z upływem czasu i nakładaniem kolejnych warstw impregnatu powierzchnia drewna coraz bardziej ciemnieje. W przypadku niektórych gatunków drewna zmienia się również jego kolor – drewno przyjmuje bardziej żółte zabarwienie.

  3. Częściowo chroni przed plamami

  Olej zabezpiecza drewniane powierzchnie przed zabrudzeniami i wilgocią, jednakże niezupełnie. Jeśli zabrudzenie zostanie szybko usunięte z powierzchni drewnianej można liczyć na to, że nie pozostanie po nim ślad. Jednakże długotrwałe oddziaływanie wody lub innych zabrudzeń, szczególnie zawierających silne barwniki, może powodować powstawanie plam, które są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia.

  4. Zasklepiają się rysy

  Niewątpliwą zaletą powierzchni olejowanych jest możliwość samoistnego zasklepiania się drobnych rys i uszkodzeń. Dzięki temu, że drewno nie jest pokryte szczelną warstwą lakieru może swobodnie pracować. Tym samym po powstaniu rysy samoczynnie zasklepiają się, dzięki czemu uszkodzenie staje się niemal niewidoczne.

  5. Wymaga systematycznej pielęgnacji

  Powierzchnie impregnowane olejem wymagają systematycznej pielęgnacji. Przede wszystkim muszą być często czyszczone i przynajmniej raz do roku należy pokryć je świeżą warstwą oleju.

  Olejowanie powierzchni mebli jest jednym ze sposobów zabezpieczania powierzchni z naturalnego drewna. Ma ono  wiele zalet m.in. chroni drewno przed wilgocią czy zabrudzeniami, pozwala również na samoistne zasklepianie się drobnych rys i uszkodzeń mechanicznych. Olejowanie ma też swoje wady. Wśród nich najbardziej uciążliwa może być konieczność systematycznego nakładania nowej warstwy impregnatu na drewniane powierzchnie

  Autor artykułu
  Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2020