Bloomberg ofiarował 100 mln USD na kampanię Bidena

Jak podaje na swej stronie internetowej brytyjska telewizja BBC, amerykański miliarder Mike Bloomberg ofiarował przynajmniej 100 mln USD na kampanię prezydencką Joe Bidena na Florydzie. Bloomberg jest współzałożycielem i prezesem agencji prasowej Bloomberg L.P. Jego majątek szacuje się na ponad 50 mld USD.

Amerykański miliarder przeznaczył wcześniej około 1 mld USD na własną kampanię, by pokonać Joe Bidena podczas wyborów na kandydata Partii Demokratycznej w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Obecny prezydent Donald Trump oświadczył tymczasem, że kampanię na Florydzie finansował będzie z własnych pieniędzy – podaje BBC.

Na Florydzie wybiera się 29 z 538 członków Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych wybierającego prezydenta USA. By zwyciężyć, kandydat musi więc uzyskać przynajmniej 270 głosów elektorskich. Tylko dwa amerykańskie stany wystawiają większą liczbę elektorów: Kalifornia (55) i Teksas (38). Kalifornia jednak postrzegana jest jako bastion Demokratów, Teksas zaś Republikanów. W większości stanów dominujące sympatie polityczne pozostają zazwyczaj niezmienne.

Dlaczego Bloomberg wybrał Florydę?

Kampania na Florydzie może mieć decydujące znaczenie. Wygrana w tym stanie daje aż 29 głosów podczas wyborów prezydenckich. Jednak szala zwycięstwa przechyla się tam raz na jedną, raz na drugą stronę. W 2016 roku – pisze BBC – zwyciężył na Florydzie republikanin Trump, ale w 2012 roku demokrata Obama.

Bloomberg pomaga więc swojemu nowemu faworytowi w stanie, w którym będzie toczyć się najbardziej zajadła walka o głosy. Ostatnie sondaże pokazują, że obaj kandydaci mają na Florydzie bardzo podobne poparcie. Popularność Trumpa jednak rośnie.

W najnowszym sondażu przedwyborczym większe poparcie w skali całego kraju uzyskuje natomiast Joe Bidena. Jednak – ze względu na specyficzną procedurę wyborczą – większa sympatia obywateli oddających głosy nie musi przekładać się na zwycięstwo tego kandydata. W 2016 roku Donald Trump uzyskał nieco mniej głosów wyborców, jednak przełożyły się one na większą liczbę głosów w Kolegium Elektorów.

Źródło: BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.