Jak podaje „Business Insider” Chiny w 2020 roku były krajem, gdzie ulokowano inwestycje zagraniczne o największej wartości na świecie. Wyprzedziły one pod tym względem Stany Zjednoczone. Ale również firmy z Państwa Środka zaczynają coraz więcej inwestować za granicą. Chińskie inwestycje w Polsce w 2020 roku osiągnęły rekordową wartość ponad 1 mld USD.

W poprzednich latach chińskie inwestycje w Polsce nie były zbyt imponujące, do końca 2019 roku ich skumulowana wartość wyniosła zaledwie 976 mln USD. Natomiast w roku 2020 wartość ta uległa podwojeniu.

W 2019 roku – podaje „Business Insider” – ogólna wartość inwestycji zagranicznych w naszym kraju wyniosła 10 mld USD. Największy udział w tej kwocie miały Niemcy – 3,1 mld USD, a na dalszych pozycjach znalazły się Niderlandy i Korea Południowa.

Według cytowanych przez gazetę szacunków Rhodium Group w 2020 roku Polska znalazła się na trzecim miejscu w Europie pod względem wartości chińskich inwestycji. Głównym obszarem, który interesował chiński kapitał, była infrastruktura logistyczna

Chińskie inwestycje w Polsce rosną mimo załamania się światowej gospodarki

Choć – zauważa – „Business Insider” – inwestycje zagraniczne na całym świecie spadły aż o 42 procent, w Chinach zanotowano ich wzrost o 4 proc. Chiny stały się miejscem, gdzie największym strumieniem płynie zagraniczny kapitał. W 2020 roku udało im się wyprzedzić pod tym względem Stany Zjednoczone.

W tym samym czasie w wielu krajach zanotowano gigantyczny spadek wartości zagranicznych inwestycji. Spośród 10 największych gospodarek świata tylko dwie mogą pochwalić się wzrostem. Niemal do zera inwestycje zagraniczne spadły we Włoszech i Wielkiej Brytanii, w Rosji spadek wyniósł 96 procent, w Niemczech 61 procent, a w USA 49 proc.

Większy wzrost niż Chiny zanotowały Indie, gdzie inwestycje zagraniczne zwiększyły się o 13 proc. W ubiegłym roku firmy wykazywały rekordowe zainteresowanie krajami rozwijającymi się.

Źródło: „Business Insider”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.