Menu
 • ventana_r

 • chrapanie

  Chrapanie – jak się go pozbyć?

  Kojarzone jest głównie z dyskomfortem i uciążliwością dla osoby, która jest obok. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że chrapanie to zaburzenie organizmu, które może poważnie zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Jak należy postępować jeśli ma się problem z chrapaniem?

  Chrapanie to nocne zaburzenie oddychania, które wpływa na jakość snu i funkcjonowanie całego organizmu. Ma również wpływ na stosunki międzyludzkie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że może ono doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, z których najgroźniejszym jest obturacyjny bezdech senny. Może powodować: wzmożoną senność w ciągu dnia, uczucie ciągłego rozdrażnienia, zmęczenie czy występowanie bólów głowy. Dotyczyć to może nie tylko osoby, która chrapie, ale także wszystkich znajdujących się w pobliżu, dzielących z nią mieszkanie czy sypialnie.

  Problem jest powszechny. Aż 73% badanych Polaków przyznaje, że ktoś z ich otoczenia zwrócił uwagę, że chrapią. Mężczyzną zdarza się to częściej niż kobietom.

  Zaburzenia oddychania podczas snu

  Specjaliści z Centrum Medycznego MML podkreślają, że zaburzenia oddychania podczas snu mogą prowadzić do wielu dysfunkcji. Do tych mniej groźnych, ale dokuczliwych, należą: poranne bóle głowy, spadek koncentracji i zasypianie w ciągu dnia podczas wykonywania różnych czynności. Dużo bardziej poważne konsekwencje chrapania to  zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym, które mogą prowadzić nawet do zawału.

  Eksperci jednomyślnie podkreślają, że wszystkie nocne zaburzenia oddychania, zwłaszcza chrapanie, należy leczyć, żeby nie doszło do powikłań.

  Jakie są przyczyny chrapania?

  Przyczyn chrapania jest dużo. Może być ono wynikiem nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Może być także skutkiem występowania patologii w obrębie nosa lub gardła, a także wynikiem występowania obu dolegliwości równocześnie.

  Przyczynami chrapania mogą być: deformacje nosa, polipy nosa, skrzywienie przegrody nosowej, wąskie nozdrza przednie i zaburzenia zastawki nosa, przerost małżowin nosowych, przerost migdałków, wiotkość podniebienia miękkiego, przerost języka lub przerost języczka.

  Chrapanie może powodować także choroba refluksowa żołądka i dwunastnicy. W takim przypadku treść żołądkowa powoduje podrażnienie i w konsekwencji obrzęk błony śluzowej gardła. Kolejną przyczyną dolegliwości może być otyłość.

  Czym jest obturacyjny bezdech senny?

  Obturacyjny bezdech senny to zespół zaburzeń, prowadzący do występowania w czasie snu stanów niedotlenienia organizmu oraz licznych i nieuświadomionych wybudzeń.

  Jak leczyć chrapanie?

  Na rynku jest wiele klinik, które oferują pozbycie się problemu. Warto jednak wiedzieć, że metoda leczenia chrapania zależy od przyczyny jego powstawania. Dlatego najpierw należy ustalić przyczynę, czyli właściwie postawić diagnozę.

  Diagnostyka chrapania obejmuje w pierwszej kolejności ocenę struktury górnych dróg oddechowych i badanie drożności przewodów nosowych tj. rynomanometrię. Podczas badania może okazać się, że potrzebne jest także badanie polisomnograficzne tj. badanie snu wykrywające niedotlenienie organizmu oraz występowanie nieuświadomionych wybudzeń, wynikających z zaburzeń oddychania. Często potrzebne jest także badanie obrazowe tj. tomografia komputerowa 3D.

  Dopiero po ustaleniu przyczyn chrapania lekarz dobiera indywidualną metodę leczenie.

  Ewa Ploplis

  Materiał przygotowany przy współpracy z Centrum Medycznym MML Sp. z o.o. z Warszawy. 

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2020