Menu
 • ventana_r

 • Dlaczego koronawirus jest groźny

  Dlaczego koronawirus jest groźny?

  Czym rożni się koronawirus z ostatniej pandemii od innych infekcji wirusowych, że spowodował zamknięcie gospodarek na całym świecie? Odpowiedzi na pytanie, dlaczego koronawirus jest groźny, podjęła się brytyjska telewizja BBC. Istnieje kilka szczególnych cech, które wyróżniają SARS-CoV-2.

  Koronawirus, który w tym roku tak mocno daje się nam we znaki, jest mistrzem kamuflażu – pisze BBC. Na wczesnym etapie choroby potrafi łatwo oszukiwać system immunologiczny człowieka. Może on dłuższy czas rozwijać się niezauważony w organizmie ludzkim.

  Przy zakażeniu wirusowym komórki wysyłają sygnały chemiczne, które aktywują układ immunologiczny. SARS-CoV-2 ma zadziwiającą zdolność do blokowania tych sygnałów. Robi to na tyle skutecznie, że przez długi czas zarażony nawet nie wie, że jest chory.

  Kolejna odpowiedź na pytanie, dlaczego koronawirus jest groźny, związana jest objawami. Liczba wirusów w organizmie osiąga szczyt przed pojawieniem się objawów. Potem mija jeszcze tydzień zanim chorzy wymagają leczenia szpitalnego.

  Oznacza to, że w okresie największego namnażania się wirusa zarażeni nie idą do łóżka. Mogą w tym czasie spotykać się z wieloma osobami i zarażać je. Z tego powodu nie jest istotne dla wirusa, czy jego nosiciel umrze, ponieważ, zanim to nastąpi, zdąży on już zakazić kolejne osoby.

  Dlaczego koronawirus jest groźny w większym stopniu niż w 2002 roku?

  W przypadku epidemii SARS z 2002 roku największa zakażalność choroby miała miejsce już po pojawieniu się objawów. Można więc było łatwiej izolować osoby, które najbardziej zarażały – pisze BBC. Obecnie można zainfekować mnóstwo ludzi jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów.

  Chociaż koronawirusy od dawna towarzyszą człowiekowi i wywołują choroby o podobnych objawach, SARS-CoV-2 jest zupełnie nową odmianą. Nie należy się spodziewać, że układ odpornościowy człowieka jest przygotowany na walkę z nim.

  Jak twierdzi Prof Tracy Hussel z Uniwersytetu Manchesterskiego, pojawienie się tej odmiany można porównać jedynie ze skutkami, jakie dla Indian miało zetknięcie się z chorobami przywożonymi przez pierwszych europejskich osadników. Dotyczy to głównie osób starszych, których system immunologiczny znacznie trudniej przystosowuje się do nowych zagrożeń.

  SARS-CoV-2 zachowuje się inaczej niż inne wirusy. Nie tylko zabija komórki płuc, ale również zmienia sposób ich funkcjonowania, dlatego zazwyczaj płuca nie wracają do dawnej sprawności po ostrej infekcji. Innym objawem są zaburzenia krzepliwości krwi, co może prowadzić do zatorów. Inaczej niż w przypadku innych wirusów, SARS-CoV-2 jest bardziej groźny dla osób otyłych

  Autor: Waldemar Kubielski

  Źródło – BBC

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2020