Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę w sprawie rozwoju programu budowy elektrowni atomowych w naszym kraju. Informację taką podała ambasada USA w Warszawie. Nie oznacza to jeszcze, że amerykanie zbudują elektrownie atomowe w Polsce, a jedynie, że będą współpracować w rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Jak pisze „Business Insider”: W czasie wirtualnej ceremonii sekretarz energii USA Dan Brouillette w Waszyngtonie i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w Warszawie „zawarli” umowę – podała w poniedziałek amerykańska ambasada.

Zdaniem cytowanej przez portal ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher umowa wzmocni stosunki Warszawy z Waszyngtonem i jednocześnie pokaże światu, że Stany Zjednoczone wracają do atomowego biznesu. Stwierdziła ona również, że Amerykanie są w posiadaniu „pionierskiej technologii”, a energia nuklearna nigdy wcześniej nie była tak bardzo dostępna, przy tym ekologiczna i bezpieczna.

Elektrownie atomowe w Polsce zwiększą nasze bezpieczeństwo energetyczne

Zdaniem amerykańskiej ambasador umowa pomoże zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski. Amerykanie gotowi są dostarczyć zarówno technologię, jak i finansowanie projektu.

Jak wcześniej informował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, umowa, zawarta przy okazji 5. szczytu Inicjatyw Trójmorza, zacznie obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych stwierdzających spełnienie przez obie umawiające się strony wymagań dla jej wejścia w życie – pisze „Business Insider”.

Zgodnie z postanowieniami umowy w ciągu 18 miesięcy obie strony wspólnie przygotują raport stanowiący podstawę do decyzji o wyborze partnera, który zrealizuje program rozwoju systemu pozyskiwania energii nuklearnej.

Trochę czasu minie jednak, zanim powstaną elektrownie atomowe w Polsce. Rząd planuje budowę 6 reaktorów, z których pierwszy ma rozpocząć pracę w 2033 roku. Równolegle z pracami ekspertów w dziedzinie atomistyki prowadzone będą konsultacje z amerykańskimi instytucjami finansowymi na temat finansowania projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.