Logo strony
Logo strony

Grupa Mazurkas – fundatorem rzeźby przy Teatrze Wielkim
Opublikowano: 12 października 2016

8 października br. odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby upamiętniającej pokolenia polskich tancerzy, choreografów i pedagogów, w którym udział wzięło ok. 400 osób ze świata kultury, sztuki i biznesu.

Centrum konferencyjno-hotelowe MCC Mazurkas i Biuro Podróży Mazurkas Travel włączyli się w projekt powstania pomnika-rzeźby „W hołdzie polskim artystom baletu”.  W sobotę, 8. października br. w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej miała miejsce uroczysta inauguracja pomnika, w której udział wzięło ok. 400 osób. Na scenie pojawiła się inicjatorka projektu – Bożena Kociołkowska, wybitna tancerka, pedagog, choreograf, była primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie, która jednocześnie tego wieczoru zaprezentowała po raz pierwszy swoją książkę „Pierwsza dama warszawskiego baletu”.

Zabrał też głos Dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Waldemar Dąbrowski, któremu projekt ten zawdzięcza bardzo znaczącą przychylność i wsparcie. Krótkie przemówienia wygłosili Prezesi Mazurkas, Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz. Z kolei Prezes ZASP, Olgierd Łukaszewicz odczytał jeden z rozdziałów książki Bożeny Kociołkowskiej, mówiący o końcowym etapie budowy pomnika-rzeźby.

Po części oficjalnej odbył się koktajl serwowany przez Mazurkas Catering 360, a następnie goście udali się pod pomnik, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie „Tancerki” – bo tak dzieło swoje nazwał artysta-rzeźbiarz Zbigniew Stanuch, który także wygłosił krótkie przemówienie przy odsłonięciu rzeźby. Mimo rzęsistego deszczu w ceremonii odsłonięcia uczestniczyło kilkaset osób, w tym liczne reprezentacje szkół baletowych z Warszawy, Gdańska, Bytomia i Poznania.

Po odsłonięciu rzeźby i licznych sesjach fotograficznych duża część gości została zaproszona na wspaniały balet „Bajadera” do Sali Moniuszki. „Paryż ma swoją rzeźbę autorstwa Edgara Degasa z 1881 roku – mówił Andrzej Hulewicz, Prezes Mazurkas, przedstawiającą postać młodej uczennicy baletu Opery Paryskiej, a Warszawa wzbogaciła się o rzeźbę ” Tancerka” autorstwa Zbigniewa Stanucha, w hołdzie całemu środowisku artystów sztuki baletowej – tancerzom, choreografom i pedagogom”.

Mówiąc to wyraził nadzieję, że ta piękna rzeźba, usytuowana w tak eksponowanym miejscu stanie się jednym z ważniejszych symboli Warszawy. Andrzej Bartkowski z kolei w swoim przemówieniu podkreślał wielką potrzebę mecenatu dla sztuki. Według niego „sztuka sama się nie obroni”. Wskazywał tu wielką okazję dla biznesu, by mógł wspierać sztukę i kulturę, co może dać czasem większą satysfakcję, niż codzienna walka o wynik ekonomiczny.

Fundator rzeźby Grupa Mazurkas z okazji odsłonięcia pomnika-rzeźby „Tancerki”, 23 października br. organizuje w swojej siedzibie w MCC Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim wieczór poświęcony baletowi, którego głównym punktem programu będzie jeden z najpiękniejszych baletów „Giselle” do muzyki Adolphe Adam.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *