Od soboty zaczynają obowiązywać zmiany w przepisach, dzięki którym możliwa będzie jazda bez prawa jazdy. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w przypadku kontroli policja zweryfikuje elektronicznie informacje uzyskane od kierowcy. Funkcjonariusze nie będą już więc nakładać mandatów za nieposiadanie przy sobie dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.

Posiadanie prawa jazdy przy sobie nie będzie oczywiście zabronione. Cytowany przez PAP Marek Zagórski, sekretarz stanu w kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa zachęca jednak kierowców do zainstalowania aplikacji mObywatel. Znajdzie się tam elektroniczna forma prawa jazdy, które niekiedy może okazać się przydatna.

Warto również sprawdzić swoje dane na stronie internetowej gov.pl w zakładce „Sprawdź dane kierowcy”. W bazie mogą znaleźć się bowiem błędy lub literówki, które stwarzać będą problemy podczas kontroli drogowej. Upewniwszy się, że wszystkie dane są poprawne, możemy bez obaw podróżować bez prawa jazdy.

Jazda bez prawa jazdy po weryfikacji danych w rządowej bazie

Od 5 grudnia będzie dostępny specjalny formularz umożliwiający weryfikację błędnych danych w rządowej bazie. Weryfikacja taka jest zalecana, by jazda bez prawa jazdy nie powodowała kłopotów podczas kontroli drogowej.

Weryfikacji należy dokonać również po stwierdzeniu błędów w aplikacji mObywatel. Na stronie znajdzie się instrukcja postępowania w celu zmiany błędnych danych. W aplikacji mObywatel dostępne będą również informacje o dowodach rejestracyjnych, ubezpieczeniach samochodów a także punktach karnych.

Aplikacja mObywatel stanie się bazą wiedzy na temat jej posiadacza. Dzięki niej w jednym miejscu dostępne będą dane z dowodu osobistego, informacje o receptach oraz legitymacje studenckie i szkolne części placówek. W przypadku braku aplikacji policja zweryfikuje dane kierowcy na podstawie numeru PESEL.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.