Menu
 • ventana_r

 • Giełda koronawirus

  Koronawirusowa recesja może być dłuższa i trudniejsza

  Działania na giełdzie w ostatnich tygodniach mogą przysporzyć nieco ryzyka. Sytuacja spowodowana aktualnymi okolicznościami sprawia, że ceny akcji spadają, jednak wielu inwestorów nie ma świadomości tego, jak długa i trudna może być recesja spowodowana koronawirusem. Aktualnie działania rządów wszystkich państw skupiają się na odbudowie gospodarczej, jednak na pewno nie stanie się to w ciągu w kilku dni.

  Giełda w obliczu koronawirusa

  Zbyt wielu inwestorów nie rozumie, że recesja spowodowana koronawirusem może być dłuższa i trudniejsza – mówią eksperci. Rynki finansowe i organy je regulujące działają po omacku, nie mając wcześniej do czynienia z taką sytuacją. Ceny akcji, obligacji oraz niektórych towarów spadają, jednak nikt nie wie, kiedy obniżki zostaną zastopowane, a wszystko wróci do normy. Jeśli kryzys wywołany chorobą będzie trwał dłużej, niż niektórzy tego oczekują, może to mieć znaczący wpływ na głębokie pogorszenie koniunktury i bardzo powolne przywracanie jej do stanu sprzed globalnej epidemii.

  Rynki w wielu przypadkach zakładają, że sytuacja z koronawirusem, pochodzącym z Chin to sytuacja krótkotrwała, po której nastąpi szybkie i znaczne ożywienie gospodarcze, nad którym sprawują kontrolę decydenci. W rzeczywistości światowe zawahania wywołane chorobą mogą utrzymać się nad wyraz długo, choć niekoniecznie w takiej formie, jaka panuje obecnie. Prace nad szczepionką, uodparniającą na COVID-19 co prawda cały czas trwają, jednak istnieje obawa, że można ona nie zostać wynaleziona. Nawet jeśli takowa trafi do masowej produkcji i zostanie spopularyzowana wśród ludności, globalne szczepienia to proces bardzo długotrwały.

  Na nic jednak będą te medykamenty, jeśli wirus rozpocznie mutację podobną do tej, jaka następuje wśród gryp czy przeziębień, i cykl zachorowań rozpocznie się ponownie. Bardzo mocna zaraźliwość choroby sprawia, że nie da się odseparować i wyeliminować punktów zapalnych w stu procentach. Bez natychmiastowych testów, które mogłyby takie działania wesprzeć, poruszanie się pomiędzy krajami jest bardzo ryzykowne i stwarza duże prawdopodobieństwo nowych fal zachorowań. Prędzej czy później jednak, granice muszą zostać nieco rozluźnione, choć nie wyklucza się stałych ograniczeń niektórych działań.

  Branża, która ma się całkiem nieźle

  Pomimo bardzo słabej sytuacji na rynku, niektóre z branż przeżywają istny renesans. Jedną z nich jest życie online, w świecie sieci Internet. Portale społecznościowe czy rozrywkowe odnotowują znaczny wzrost zainteresowania wśród internautów. Pośród wielu z nich znajduje się także branża gry kasyno. Dorośli użytkownicy internetu chętnie sięgają po ten rodzaj rozrywki, tuż obok stron oferujących bibliotekę VOD czy zakupów online. Sloty online na przestrzeni ostatnich lat przeszły naprawdę sporą ewolucję. Od początkujących portali, oferujących ten rodzaj rozrywki, po naprawdę rozbudowane kasyna internetowe z dużym zapleczem automatów.

  Co czeka nas w przyszłości?

  Ignorowanie możliwości utworzenia różnego rodzaju blokad w najbliższej przyszłości zakłada szybkie przywrócenie pełnej sprawności gospodarczej państw. Prognozowane zarobki i dywidendy spadną o 25–50% w 2020 roku, ale następnie powrócą do normy. Modele przewidywań zakładają krótkoterminowe zakłócenia przepływu pieniędzy, jednak są one niemal marginalne w dziesięcioletnim horyzoncie inwestycyjnym. Mimo takich prognoz, wszystko może zostać pokrzyżowane przez wielomiesięczne blokady dużych sektorów gospodarki międzynarodowej, która będzie musiała (i już to robi) borykać się ze znikomymi przychodami oraz ogromnymi stratami. Bez stałego przepływu pieniędzy, takie aktywa jak akcje, nieruchomości czy inne infrastruktury znacznie stracą na swojej wartości. Słabe struktury gospodarcze sprawiają, że ożywienie na rynku może przejść łagodnie, a nie szybko i gwałtownie. Nie wiemy co czeka nas w najbliższych miesiącach ze strony koronawirusa i światowej epidemii, jednak ważne, by nie popadać w optymizm, na którym możemy się zawieść całkiem szybko.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2020