Koty mogą się zarażać koronawirusem Sars-Cov-2

Jak podaje na swoim portalu brytyjska telewizja BBC, władze Seulu, stolicy Korei Południowej zadecydowały, że koty i psy domowe będą testowane na zakażenie Sars-Cov-2. Stało się tak po zanotowaniu pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem u kota na terenie kraju. Wcześniej na świecie notowano przypadki między innymi w Wielkiej Brytanii, wskazujące, że koty mogą się zarażać koronawirusem.

Jedynie zwierzęta, które miały kontakt z zarażonym człowiekiem, posiadające objawy takie jak gorączka i problemy z oddychaniem, zostaną poddane w Korei testom – pisze BBC. Jeśli test okaże się pozytywny, zwierzęta objęte zostaną kwarantanną w domach.

Chociaż koty mogą zarażać się koronawirusem, nie ma dowodów świadczących, że wirus przeniesie się z nich na człowieka. Dlatego zarażone zwierzęta nie będą izolowane w wydzielonych ośrodkach. Zwierzę zostanie zabrane właścicielowi, tylko jeśli nie będzie on mógł sprawować nad nim opieki ze względu na własny stan zdrowia.

Czy psy i koty mogą się zarażać koronawirusem podczas spacerów?

Na razie istnieje tylko podejrzenie, że koty mogą zarażać się koronawirusem od ludzi. Pierwszy zarażony kot w Korei miał kontakt z dwiema chorymi kobietami. Władze koreańskie zalecają jednak, by zachowywać przynajmniej dwumetrowy dystans między zwierzętami, a także zwierzętami i obcymi ludźmi podczas spacerów – podaje BBC. Nie ma jak dotąd potwierdzonych przypadków zarażanie człowieka przez zwierzę domowe, jednak – podkreśla BBC – wykazano, że koty mogą zarażać się nawzajem.

Zaledwie kilkanaście zwierząt domowych na świecie uzyskało pozytywny wynik na obecność Sars-Cov-2. Ponadto dwa goryle z zoo w San Diego zaraziły się od swojego tresera. Były to pierwsze przypadki stwierdzenia choroby u małp. W amerykańskich ogrodach zoologicznych zanotowano również zakażenia kilku lwów i tygrysów.

W lipcu 2020 roku telewizja BBC donosiła o pierwszym w Wielkiej Brytanii przypadku kota zarażonego koronawirusem. Jego właściciel wcześniej również uzyskał wynik pozytywny.

Autor: Wojciech Ostrowski

Źródło: BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.