Menu
 • ventana_r

 • choroby skóry

  Najczęstsze choroby skóry, z którymi zmagają się Polacy

  Choroby skóry są niezwykle popularne. Wiele osób boryka się z mniej lub bardziej poważnymi schorzeniami. Niemal każdy czasem ma jakieś krostki, swędzące ranki, zaczerwieniania i inne zmiany. Ich przyczyną może być alergia, różne uczulenia, a także wszelkie choroby i zakażenia. Warto wiedzieć, jakie dolegliwości są najczęściej spotykane wśród Polaków.

  Łuszczyca

  Przeprowadzone badania wykazały, że niemal co trzeci obywatel Polski choruje lub kiedyś chorował na różne dolegliwości skórne, dotyczące zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej warstw (jak np. gruczoły łojowe, paznokcie itd.). Można je podzielić na dolegliwości grzybicze, bakteryjne, alergiczne, pasożytnicze lub wirusowe.

  Pierwsze miejsce jeżeli chodzi o popularność występowania w Polsce zajmuje łuszczyca. Choruje na nią około milion Polaków przeważnie pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Na łuszczyce można zachorować w praktycznie każdym wieku.

  Łuszczyca może mieć przyczyny genetyczne. Głównym objawem jest stan zapalny skóry, który utrzymuje się przez długi czas. Towarzyszą temu liczne zmiany skórne, które są bardzo widoczne. Widocznie wpływa to na sytuację psychiczną pacjenta. Choroba może obejmować całe ciało, a zazwyczaj największe nasilenie występuje na głowie, rękach, nogach i paznokciach.

  Atopowe zapalenie skóry

  Kolejną niezwykle popularną chorobą, która dotyka polaków jest atopowe zapalenie skóry. Panuje powszechna opinia zgodnie, z którą jest to choroba cywilizacyjna. Kiedyś objawiała się ona jedynie u niemowlaków, jednak w ostatnim czasie jej objawy można zobaczyć u osób w każdym wieku.

  Atopowe zapalenie skóry ma przyczyny autoimmunologiczne. Bardzo często osoby, które chorują na AZS jednocześnie cierpią na różne alergie czy nawet na astmę. Podobnie jak w przypadku łuszczycy można zauważyć u chorego zaostrzenia i remisje. Pojawiające się zmiany skórne często są bardzo swędzące. Warto podkreślić, że choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie dążyć do jak największego wyciszenia objawów.

  Trądzik

  Kto z nas na pewnym etapie życia nie zmagał się z trądzikiem? Jest to niezwykle popularna dolegliwość, którą wiele osób nieprawidłowo kojarzy jedynie z nastolatkami. Tak naprawdę trądzik można zaobserwować u osób w każdym wieku nawet u niemowlaków. Jego objawy są widoczne głównie na twarzy, ponieważ jest to obszar, który nie najlepiej radzi sobie ze zbyt dużą ilością sebum. Ponadto zmiany trądzikowe mogą się także pojawiać na plecach oraz na dekolcie.

  Możliwe jest całkowite wyleczenie tej dolegliwości. Niezwykle istotne jest jednak dokładne rozpoznanie przyczyny. Trądzik może mieć podłoże hormonalne, alergiczne lub może się wiązać z nieprawidłową pracą jelit czy wątroby.

  Choroby skórne to bardzo popularne zjawisko. Po zaobserwowaniu u siebie niepokojących symptomów, warto udać się do lekarza i rozpocząć odpowiednie leczenie. Im wcześniej przejdzie się do łagodzenia i zwalczania objawów tym lepiej. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać leczenie antybiotykami lub kuracja hormonalna.

  Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2020