Menu
 • ventana_r

 • technika Decoupage

  Nowe hobby – Decoupage

  Decoupage to bardzo stara technika ozdabiania przedmiotów. Jej tradycje to dawne czasy na wschodzie, gdzie w ten sposób ozdabiano groby przodków i miejsca kultu. Z czasem upiększano meble i przedmioty codziennego użytku. Dziś ten sposób zdobienia stał się popularnym hobby, gdzie liczy się kreatywność, cierpliwość i wytrwałość. Dodatkowo pasja daje niesamowitą satysfakcję.

  Na czym polega technika Decoupage?

  Współcześnie, ta konkretna technika zdobienia, polega na nanoszeniu odpowiednio spreparowanych wzorów na płaską powierzchnię. Wzory są gotowe i znajdują się na cienkim papierze lub serwetce. Nanosi się je na drewno, plastik, ceramikę, tkaninę lub metal. Potem odpowiednio impregnuje się je specjalnymi lakierami. Robi się to kilkakrotnie tak, żeby „obrazek” wtopił się w tło. Trzeba się przy tym wykazać odpowiednią dozą cierpliwości, ponieważ po każdym pokryciu powierzchni lakierem, trzeba odczekać aby ten wysechł. Efekt ma przypominać namalowany obraz. Wzory zazwyczaj wycina się z gotowych arkuszy. Im arkusz jest cieńszy, tym lepszy późniejszy efekt.

  Co jest potrzebne na początek?

  Żeby rozpocząć przygodę z techniką decoupage, nie trzeba zbyt wielu nakładów. Przydadzą się różne przedmioty, które można znaleźć w niemal każdym gospodarstwie domowym. Te sprzęty muszą być w miarę gładkie i pozbawione zdobień. Tak więc przydadzą się wszelkie tacki, gładkie doniczki, świeczniku, pudełka czy też ramki do zdjęć. Do tego należy zgromadzić motywy, za pomocą których będziemy dokonywać zdobienia. Mogą więc to być gotowe arkusze, fragmenty czasopism a nawet komputerowe wydruki. Trzeba przy tym sprawdzić, czy grubość papieru jest odpowiednio cienka, bo to przedkłada się na jakość efektu końcowego.

  Do tego wszystkiego potrzebny będzie klej typu Wikol lub podobny, pędzelki, specjalny lakier, nożyczki, żyletka, farby akrylowe, waciki i chustki higieniczne. Przydaje się również nóż do tapet.

  Wszystko to można kupić jednorazowo w sklepach dla artystów plastyków lub zgromadzić z innych źródeł. Często w zwykłych księgarniach, w działach z przyborami plastycznymi, dostępne są piękne wzory na arkuszach, potrzebne przybory, lakiery, kleje a nawet gotowe przedmioty, które wymagają ozdobienia. Najczęściej są to pudełka z drewna lub plastiku, tacki, czy też miniaturowe mebelki dla lalek.

  To wcale nie jest trudne.

  Żeby uprawiać to przyjemne hobby, wcale nie trzeba mieć specjalnych uzdolnień artystycznych. Wystarczy tylko posiadać minimalny zmysł plastyczny. Oczywiście niezbędna jest precyzja i cierpliwość. Na początek najlepiej wybrać jakiś prosty sposób ozdabiania. Najlepiej, żeby to była płaska powierzchnia typu tacka, którą ozdobimy dosłownie kilkoma elementami. Wykonywanie zdobień wymaga czasu, ponieważ każda warstwa lakieru musi wyschnąć. Z czasem można wyznaczyć sobie większe wyzwania, takie jak pokrywanie okrągłych czy zakrzywionych powierzchni. Potrzebne instrukcje można znaleźć w stosownych wydawnictwach lub w internecie. Po zdobyciu pewnej wprawy, wszystko wyda się łatwiejsze, nawet technika „postarzania” nie powinna sprawiać specjalnych trudności.

  Artykuł powstał we współpracy z Inspirello

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2020