Menu
 • ventana_r

 • Otyłość

  Otyłość – leczenie i skutki nieleczenia

  Otyłość to bardzo niebezpieczna i przewlekła choroba cywilizacyjna. Choroba, z którą walczą osoby w różnym wieku, w tym również dzieci. Czym jest otyłość, jakie czynniki ją wywołują i jak przebiega leczenie otyłości? Właśnie na tym skupimy się w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

  Czym jest otyłość?

  Wiele osób nie potrafi zdefiniować otyłości i często myli ją z nadwagą. Zacznijmy więc od krótkiego wyjaśnienia czym jest nadwaga, a czym otyłość. Nadwaga to nadmierna, przekraczająca dopuszczalne normy, ilość tkanki tłuszczowej. Nieleczona nadwaga może przerodzić się w otyłość. Otyłość jest to nagromadzenie tkanki tłuszczowej, znacznie przekraczające potrzeby i możliwości adaptacyjne organizmu.

  Otyłość może być wywołana przez wiele czynników.

  1. Wśród czynników prowadzących do otyłości oczywiście wymienić należy złą dietę – spożywanie nadmiernej liczby posiłków w połączeniu z siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej powoduje wzrost masy ciała.
  2. Inne czynniki przyczyniające się do otyłości to uwarunkowana genetyczne – geny mają wpływ na nasze nawyki żywieniowe, jak i na tendencję do tycia.
  3. Kolejnym czynnikiem mogą być przyjmowane lekarstwa, niektóre leki mogą przyczynić się do zwiększenia masy ciała, są to na przykład leki przeciwpadaczkowe czy leki antydepresyjne.
  4. Otyłość może być również spowodowana przez czynniki psychologiczne. Niestety, wiele osób, aby poprawić swoje samopoczucie zaczyna jeść i traci kontrolę nad ilością spożywanych posiłków. Przykładem mogą być tutaj osoby chore na depresję, które dzięki jedzeniu odczuwają chwilową ulgę.

  Leczenie otyłości

  W centrum leczenia otyłości specjaliści rozpoczynają od dokładnej analizy problemu pacjenta. Po określeniu stopnia otyłości oraz czynników, które ją wywołały rozpoczynane jest odpowiednie leczenie.

  1. Wykorzystywane są różne rozwiązywania, wśród których prawie zawsze punktem wyjścia jest zmiana nawyków żywieniowych pacjenta. Musi on zacząć jadać odpowiednią liczbę posiłków o odpowiedniej kaloryczności. Powinien też zrezygnować ze słodyczy oraz fast-foodów. Leczenie otyłości wymaga też pracy nad aktywnością fizyczną.
  2. Leczenie farmakologiczne, w przypadku bardzo zaawansowanej otyłości, z BMI> 30, lekarz może zalecić przyjmowanie leków, na przykład farmaceutyków, które zmniejszą przyswajalność tłuszczów.
  3. Leczenie chirurgiczne – w przypadku BMI > 40 możliwe jest przeprowadzenie leczenia chirurgicznego, którego celem jest zmniejszenie pojemności żołądka.

  Skutki nieleczonej otyłości

  Otyłość zwiększa ryzyko pojawienia się wielu chorób, między innymi są to: cukrzyca typu II, choroby zwyrodnieniowe kości, choroby układu oddechowego, choroby serca, nowotwory, jak również problemy psychologiczne.

  Nadwaga i otyłość – na koniec

  Jak widać, zaniedbania dotyczące wagi ciała prowadzą do nadwagi, a następnie do otyłości. Zarówno nadwaga, jak i otyłość niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, rujnują zdrowie, często też wywołują problemy psychologiczne.

  Uczulamy więc, by kontrolować liczbę i jakość spożywanych posiłków oraz zadbać o kondycję fizyczną. Zwłaszcza, że każdy z nas ma dostęp do różnego typu informacji na temat zdrowej diety i ćwiczeń. Bez problemu możemy też korzystać z centrum leczenia otyłości.

  Zdrowie mamy tylko, warto o nie dbać każdego dnia!

  Dziękujemy portalowi Dieto-med.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2019