Menu
 • ventana_r

 • „Póki my żyjemy! ” w MCC Mazurkas

  W MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim w ramach cyklu FORUM HUMANUM MAZURKAS, po raz kolejny zabrzmiała wspaniała muzyka, a na scenie pojawili się utalentowani, pełni wigoru i energii artyści. Tym razem było to widowisko prezentujące zarówno koloryt polskiego folkloru, jak i elementy tradycyjnych tańców brazylijskich i amerykańskich.

  W koncercie zatytułowanym „Póki my żyjemy!” zaprezentowali się młodzi tancerze ze znakomitych zespołów folklorystycznych z Kurytyby w Brazylii, Chicago w USA oraz z zaprzyjaźnionego z Forum Humanum Mazurkas Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Zespoły polonijne wykonały nie tylko ludowe tańce polskie, ale także tradycyjne tańce rodem z Brazylii i USA. Zespół „Wisła” zaprezentował folklorystyczne tańce brazylijskie, m.in. „Tańce Gauszo”, a Zespół „Wesoły Lud” tańce polsko – amerykańskie, takie jak np. „Chicago Polka”.

  W repertuarze ZPiT Politechniki Warszawskiej mogliśmy podziwiać tańce narodowe i kompozycje z różnych regionów Polski, m.in. „Piosenki i tańce śląskie”, „Impresje górali żywieckich” jak również tańce przedstawiające dawną Warszawę. Duży aplauz wzbudził „Wycinaniec polski”, czyli kujawiak z oberkiem, którego choreografia inspirowana jest łowicką wycinanką. W koncercie wystąpiła również młoda, utalentowana, polska wokalistka z USA – Natalia Kawalec.

  Koncert „Póki my żyjemy!” w wykonaniu polonijnych zespołów folklorystycznych był urzekającym widowiskiem, pełnym kolorów, pięknych strojów ludowych i przede wszystkim wspaniale wykonanych tańców. Występ był nie tylko piękny, ale także imponujący swoim rozmachem, bowiem na trzech scenach wystąpiło jednocześnie 120 artystów z trzech kontynentów. Zespołom na scenie towarzyszyła kilkunastoosobowa orkiestra. Tydzień wcześniej wszystkie trzy zespoły zaproszone do MCC Mazurkas wzięły udział w XVIII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

  Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, Andrzej Bartkowski, prezes Grupy Mazurkas, w barwny i ekscytujący sposób przybliżył historię polskiej emigracji. Powszechnie wiadomo, jakie zdarzenia, w kolejnych wiekach naszej historii, zmuszały Polaków do opuszczenia kraju. Natomiast pierwsi, którzy wyemigrowali, aż trudno w to uwierzyć, byli to polscy koloniści, którzy chcieli opanować Amerykę.

  Andrzej Bartkowski, prezes Grupy Mazurkas

  Andrzej Bartkowski, prezes Grupy Mazurkas

  Tradycyjnie spotkaniom FHM towarzyszyły wystawy: „Jubileuszowa wystawa malarstwa artystów FORUM HUMANUM MAZURKAS”, II FORUM RZEŹBY MAZURKAS i wystawa plakatów ilustrujących cykl wydarzeń artystycznych FHM autorstwa Witolda Mysyrowicza, które artysta od dawna wspiera plastycznie.

  W tym wielkim wydarzeniu wzięło blisko 800 osób ze świata biznesu, przedstawiciele władz lokalnych oraz kultury i sztuki. Licznie reprezentowana była też społeczność lokalna, która zawsze docenia wyjątkowy klimat organizowanych przez MCC Mazurkas wydarzeń.

  Forum Humanum Mazurkas jest inicjatywą obywatelską w dziedzinie kultury, której inauguracja miała miejsce w 2012 roku. Od tego czasu w centrum konferencyjnym hotelu MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel kilka razy w roku odbywają się spotkania prezentujące muzycznych wirtuozów, orkiestry symfoniczne, małe zespoły oraz uznanych malarzy i rzeźbiarzy. Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono”.

  Partnerami tej edycji FHM byli Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego i Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego.

  Patronami medialnymi: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny Kultura w Polsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostępna.pl

  Zespoły występujące podczas XLI FHM.

  Zespół „Wisła” powstał w 1928 r. z inicjatywy Tadeusza Morozowicza – wybitnego aktora i reżysera, który w okresie międzywojennym przyjechał z Polski i osiadł na stałe w Kurytybie. Od 1993 r. zespół aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Polsko-Brazylijskim im. marsz. J. Piłsudzkiego w Kurytybie. Przez 91 lat swojej działalności zrealizował kilkadziesiąt programów artystycznych i wystąpił na kilkuset koncertach, zdobył również wiele polskich i brazylijskich nagród. „Wisła” słynie z wysokiego poziomu tańca folklorystycznego i śpiewu.

  Zespół Polskich Tańców Ludowych „Wesoły Lud” powstał w 1977 r. pod patronatem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce , najstarszej organizacji polonijnej w USA. Od początku istnienia celem działalności Zespołu było i jest rozpowszechnianie polskiego folkloru, tańca i śpiewu, doskonalenie umiejętności artystycznych i językowych oraz zachęcanie młodzieży amerykańskiej polskiego pochodzenia do spędzania czasu w gronie Polonusów. „Wesoły Lud” występował w kilkunastu miastach polskich, w Wilnie, we Lwowie, w Budapeszcie, Pradze, Montrealu, Toronto, Szanghaju, Pekinie i wielu miastach USA. W ciągu swoich 42 lat Zespół dał ponad 1500 koncertów. Założycielką, pierwszym kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu jest Micheline Jamińska, do której w 1987 r. dołączył znakomity choreograf Ryszard Jamiński.

  Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej powstał w 1951 r. W aktualnym repertuarze, obok tańców narodowych i kompozycji z różnych regionów Polski, Zespół przedstawia widowiska opisujące życie przedwojennego Lwowa i dawnej Warszawy, spektakle oparte o polskie zwyczaje ludowe oraz przedstawienia z wykorzystaniem kolęd i pieśni patriotycznych. Zespół zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach, jednak najważniejszym osiągnięciem jego artystycznej pracy jest nieustannie powiększające się grono Polaków dumnych ze swego dziedzictwa narodowego oraz ludzi zakochanych w polskim folklorze. Kierownikiem Zespołu jest Janusz Chojecki, a Kierownikiem Artystycznym i Choreografem Jarosław Wojciechowski.

  Natalia Kawalec to 15-letnia polska piosenkarka, urodzona w polskiej rodzinie w Chicago. Śpiewa w dwóch językach, pisze i komponuje swoje piosenki, jest multiinstrumentalistką, a obecnie przygotowuje swój autorski materiał na płytę. Jest laureatką I miejsc konkursów muzyczno-wokalnych w Chicago. Jej ulubione instrumenty to pianino i gitara. Reprezentuje śpiewem polonię na różnych uroczystościach polskich i amerykańskich.

  Tekst i zdjęcia – archiwum MCC Mazurkas

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2020