Menu
 • ventana_r

 • Recep Erdogan

  Recep Erdogan – „Macron dyskryminuje muzułmanów”

  Do Paryża na konsultacje wezwany został ambasador francuski w Turcji po skandalicznej wypowiedzi tureckiego prezydenta. Recep Erdogan powiedział, że Emmanuel Macron powinien przejść badania psychiatryczne. Jak podaje na swym portalu brytyjska telewizja BBC, słowa tureckiego prezydenta stanowiły krytykę polityki ochrony świeckiego charakteru państwa we Francji przed islamskim radykalizmem.

  Zapowiedź walki z radykalnym islamem podła z ust Macrona po zabójstwie nauczyciela, przez czeczeńskiego imigranta. Czeczen zaatakował mężczyznę za to, że ten pokazywał na lekcjach karykatury Mahometa.

  Jak podkreśla BBC, doszło tu do starcia się dwóch światów wartości. Świeckie państwo stanowi element narodowej identyfikacji Francuzów, natomiast w islamie nie dopuszcza się nawet tworzenia wizerunków Mahometa ani Boga. Jednocześnie we Francji uważa się ograniczanie wolności wypowiedzi dla ochrony konkretnej grupy za podważanie jedności narodowej.

  Recep Erdogan uważa, że prezydent Francji atakuje islam

  Recep Erdogan w jednym ze swoich przemówień zasugerował, że Macron ma „jakiś problem z muzułmanami”. Dodał przy tym, że powinien zostać zbadany przez psychiatrę. Zarzucił przy tym francuskiemu prezydentowi, że łamie prawa obywatelskie milionów muzułmanów żyjących we Francji.

  W odpowiedzi Macron wezwał na konsultacje ambasadora w Turcji. W wywiadzie dla agencji AFP uznał wypowiedź tureckiego prezydenta za niemożliwą do zaakceptowania.

  Recep Erdogan jest żarliwym muzułmaninem – podkreśla BBC. Jego partia przywraca zasady religijne do życia publicznego w swoim kraju od 2002 roku. Chociaż Turcję i Francję łączy sojusz w ramach NATO, występują między nimi poważne rozbieżności w odniesieniu do polityki światowej. Chodzi między innymi o konflikty w Libii, Syrii i Azerbejdżanie.

  Macron zapowiedział na początku miesiąca zmiany w prawie, które mają rozwiązać problem separatyzmu islamskiego. Spowodowało to krytykę części wspólnot muzułmańskich w Europie. Zarzucają one Francji dążenie do „legalizacji islamofobii”.

  Autor: Wojciech Ostrowski

  Źródło – BBC

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2020