Recesja w UE – fatalne dane za II kwartał 2020

Recesja w UE       Opublikowane właśnie dane za II kwartał 2020 roku pokazały, że sytuacja gospodarcza w Unii Europejskiej jest jeszcze gorsza niż Stanów Zjednoczonych. Recesja w UE dotknęła najbardziej Hiszpanię, Francję i Włochy. Przyczyną problemów tych państw był między innymi zastój w turystyce. Spadek w strefie euro okazał się największy w całej jej historii.

Według danych Eurostatu Produkt Krajowy Brutto całej Wspólnoty w porównaniu do II kwartału 2019 roku zmniejszył się aż o 14,4 proc. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawiała się w strefie auro, gdzie zwykle dane są gorsze od wskaźników dla całej Wspólnoty. Spadek PKB strefy wyniósł aż 15 proc.

Jest to już drugi z rzędu kwartał, w którym gospodarka Unii kurczy się. W pierwszym kwartale recesja w UE nie była jednak aż tak wielka. Wtedy gospodarka Wspólnoty skurczyła się o 2,5 procenta, a strefy euro o 3,1 procenta w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 roku.

W ujęciu kwartalnym gospodarka UE zaliczyła w II kwartale spadek o 11,9 procenta, zaś PKB strefy euro był o 12,1 procenta niższy niż w I kwartale tego roku.

 

Recesja w UE najbardziej dotknęła Hiszpanię, Francję i Włochy

Najbardziej koronawirus uderzył w Hiszpanię. PKB tego kraju w II kwartale 2020 roku zmniejszył się rok do roku aż o 22,1 proc. Francja zanotowała natomiast spadek o 19 proc. Niewiele lepiej prezentuje się gospodarka Włoch. W tym kraju spadek wyniósł w II kwartale 17,3 proc. Wszystkie trzy państwa notowały też spadki w I kwartale zarówno rok do roku, jak i w porównaniu z trzema ostatnimi miesiącami roku 2019. Stosunkowo dobrze radzi sobie natomiast Litwa, gdzie spadek wyniósł tylko 3,7 procenta r/r. Natomiast największa unijna gospodarka, Niemcy zanotowała spadek r/r o 11.7 procenta w II kwartale i o 2,2 w pierwszym.

Trudno w tej chwili prognozować dane dotyczące całego roku 2020. Jak pokazały ostatnie miesiące, wszelkie przewidywania mogą okazać się nietrafne, jeśli dojdzie do nowego wzrostu zakażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.