Menu
 • ventana_r

 • wzrost ubóstwa

  W Polsce odnotowano wzrost ubóstwa.

  W Polsce wzrasta liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane za rok 2018. Zjawisko to dosięga głównie osób zamieszkujących wsie. Jak możemy poradzić sobie z brakiem pieniędzy? Czym spowodowane jest ubóstwo i czy dla osób bezrobotnych możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego w instytucjach finansowych? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

  Wzrost biedy w Polsce

  Według danych GUS w Polsce w 2018 roku zjawisko ubóstwa wzrosło aż o 5,4%. W porównaniu z poprzednim 2017 rokiem odnotowano wzrost o około 1%. Dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny opierają się na wynikach badań budżetów gospodarstw domowych. Największy wzrost ubóstwa odnotowano na wsiach. Sporo osób mieszkających na wsi utrzymuje się z rent i emerytur. Skrajne ubóstwo dotknęło również rodzin wielodzietnych. Spadek zjawiska biedy odnotowano jedynie w miastach.

  Skrajne ubóstwo – definicja

  Ubóstwo określane jest w przypadku, gdy stan warunków bytowych nie zapewnia podstawowych funkcji życiowych. Brak środków finansowych, które przeznaczane są na podstawowe produkty, takie jak żywność, ubranie, transport, mogą prowadzić do ubóstwa. Skrajne ubóstwo wyznaczane jest przez Instytut Pracy i Spraw Społecznych. Wysokość minimalnej egzystencji oszacowana została przez IPiSS na kwotę 591 zł dla jednoosobowego gospodarstwa. Konsumpcja poniżej wyznaczonego poziomu życia prowadzi do zagrożenia zdrowia ludzi. Wzrost ubóstwa spowodowany jest szerokim bezrobociem oraz otrzymywaniem środków pieniężnych z innych źródeł niż emerytura lub renta. Niestety również sporo emerytów i rencistów żyje na bardzo niskim poziomie.

  Program 500+

  Program 500+ trafia jedynie do nielicznego grona osób, które mają do czynienia ze zjawiskiem skrajnego ubóstwa. Według GUS w grupie wiekowej od 0-17 roku życia dotknęło 6% osób zamieszkujących tereny Polski. Program pomoże jedynie niektórym osobom mającym potomstwo. Od 1 lipca 2019 roku nastąpiła zmiana w Programie 500 Plus. Od tej pory świadczenie jest przeznaczone na każde dziecko w rodzinie, nie tylko na pierwsze, jak działało to do tej pory. Wszystkie osoby, które złożą stosowny wniosek, bez względu na wysokość otrzymywanych dochodów, mają możliwość uzyskania środków finansowych z Programu 500+. Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 roku życia.

  Dlaczego ludzie popadają w biedę?

  Jednym z czynników, które mogą wpływać na szerzenie się zjawiska ubóstwa, jest wzrost cen żywności i produktów podstawowych. Mimo corocznych podwyżek minimalnej krajowej, z roku na rok drożeje żywność. W 2019 roku największy wzrost cen można było zauważyć przy produktach podstawowych. Również coraz droższe stają się ceny nieruchomości. Osoby zarabiające najniższą krajową nie są w stanie samodzielnie wykupić własnego mieszkania. Często muszą szukać pomocy w instytucjach finansowych, jednakże nie mają gwarancji, że uzyskają pozytywną odpowiedź ze strony kredytodawców. Kolejnym czynnikiem szerzenia się ubóstwa jest to, że rynek w Polsce nie jest przeznaczony dla każdego mieszkańca. Wiele osób, aby móc uzyskać lepiej płatną pracę, musi zastanowić się nad przeprowadzką do innego, większego miasta. Wiąże się to oczywiście z większymi kosztami związanymi np. z wynajmem mieszkania.

  Pomoc finansowa dla ubogich – gdzie szukać?

  Rodziny otrzymujące niskie dochody, mogą szukać pomocy finansowej u Państwa. W Polsce możliwy jest do uzyskania system świadczeń rodzinnych, stanowiący wsparcie dla wielu gospodarstw. Na jedną osobę przysługuje miesięcznie około 670 zł, w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym kwota ta wynosi około 760 zł. Ubogie rodziny mają również prawo do ubiegania się o pomoc z opieki społecznej. W tym przypadku możliwy jest do uzyskania zasiłek stały, okresowy lub celowy. Zasiłek stały przeznaczony jest dla osób nieposiadającej stałej pracy, natomiast okresowy skierowany jest do osób, które znalazły się w tymczasowym dołku finansowym. O zasiłek celowy mogą ubiegać się osoby, które przeznaczą otrzymane środki pieniężne na określone produkty np. żywność, odzież, czy opał.

  Pożyczka dla bezrobotnych

  Obecnie w Polsce istnieją również instytucje finansowe, które oferują pożyczki dla osób nieposiadających stałego zatrudnienia. Osoby bezrobotne mogą uzyskać wsparcie finansowe w firmach pozabankowych, udzielających krótkoterminowych chwilówek. Pożyczki te charakteryzują się tym, że kwota, jaką może uzyskać pożyczkobiorca, jest dość niska, a spłata zobowiązania jest krótkoterminowa. Wynosi ona zazwyczaj około 30 dni od momentu podpisania umowy z firmą pożyczkową. Ogromnym plusem jest możliwość otrzymania pierwszej pożyczki za 0 zł. Nowi klienci, którzy jeszcze nie skorzystali z usług danego pożyczkodawcy, oddają taką samą kwotę, jaką uzyskali w momencie podpisania umowy pożyczkowej.

  Jakie są warunki uzyskania pożyczki na dowód?

  Pożyczkę na dowód osobisty mogą otrzymać osoby pełnoletnie, które mieszkają na terenie Polski. Jak już wspomnieliśmy powyżej, chwilówki możemy otrzymać na dowód osobisty. Dlatego ważne jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, numeru telefonu komórkowego, własnego rachunku bankowego, oraz adresu e-mail. Uzyskanie pożyczki jest bardzo proste. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, który wypełniamy prawdziwymi danymi. Następnie czekamy na odpowiedź ze strony pożyczkodawcy. Jeżeli będzie ona pozytywna, pieniądze na naszym koncie bankowym mogą pojawić się w ten sam dzień. Często również firmy pozabankowe weryfikują swoich pożyczkodawców, prosząc o przelanie 1 grosza. W taki sposób mogą uzyskać informację, że nie została podjęta żadna próba wyłudzenia pieniędzy przez osobę trzecią.

  Artykuł opracowany przez specjalistów www.pozyczkowy-portal.pl

  Jedna odpowiedź do “W Polsce odnotowano wzrost ubóstwa.”

  1. netpozyczka24.pl pisze:

   Wpływ programu 500+ na zdolność kredytową netpozyczka24.pl/wplyw-program-500-plus-na-zdolnosc-kredytowa/ odpowiadamy na pytania zależności jakie zachodzą miedzy świadczeniami a kompetencjami kredytowymi klientów instytucji finansowych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2020