Menu
 • ventana_r

 • alkohol

  Walka z alkoholizmem w XXI wieku

  Wydaje się, że wiek XXI przyniósł ludzkości świadomość na temat szkodliwości używek. Mnóstwo przeprowadzonych badań jasno pokazuje, że picie alkoholu negatywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także i psychiczne. W modzie są trendy eko, dbanie o siebie, zdrowe odżywianie i uprawianie sportu. Jednocześnie wzrasta rokrocznie sprzedaż alkoholu w naszym kraju. Dlaczego tak się dzieje?

  Alkohol towarzyszy nam wszędzie

  Alkohol towarzyszy nam od najmłodszych lat. Pamiętamy z dzieciństwa imprezy rodzinne, na których wujkowie upijali się systematycznie. Po alkohol sięgaliśmy już w szkole, chcąc się poczuć dorosłymi ludźmi. A potem był z nami przez całe życie, wszystkie imprezy i spotkania towarzyskie nie mogą się obyć bez odpowiedniej dawki alkoholu.

  Każdego roku wzrasta ilość sprzedawanych małych buteleczek mocnego alkoholu. Klienci często kupują je w drodze do pracy czy szkoły próbując rozładować stres alkoholem. Ogromne napięcie, które odczuwamy każdego dnia również sprawia, że chętnie sięgamy po używki. Mnóstwo obowiązków, ciągle stres sprawia, że wracając do domu po ciężkim dniu marzymy o lampce wina czy kuflu piwa. Niestety po pewnym czasie musimy zwiększyć ilość wypitego alkoholu, by poczuć odprężenie. I tak po jakimś czasie okazuje się, że codziennie wypijamy butelkę wina czy kilka piw. W efekcie ciągle czujemy się zmęczeni, poirytowani, źle sypiamy, a nasze zdrowie systematycznie się pogarsza.

  Picie alkoholu wchodzi nam w nawyk, towarzyszy nam wszędzie. Zapętlamy się i nie wiemy jak wyjść z nałogu. Oczywiście rzadko przyznajemy się, że jesteśmy uzależnieni, bo alkoholik to menel z ulicy, a nie porządny obywatel, który codziennie chodzi do pracy i w miarę normalnie funkcjonuje.

  Jak ograniczać picie alkoholu?

  Jeśli już zdajemy sobie sprawę z problemu lub słyszymy od innych, że coś jest nie tak, to musimy podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim nie podejmujmy zobowiązań z cyklu „od dzisiaj piję mniej”, bo co to tak naprawdę znaczy. Skończy się to wypijaniem takiej samej ilości alkoholu.

  Najlepiej znaleźć kogoś, kto pomoże nam wytrwać w postanowieniu. Zacznijmy uprawiać sport i zorganizujmy czas wolny tak, żeby nie myśleć o piciu. Korzystajmy z aplikacji promujących zdrowie. Chodźmy do kin, teatrów czy na koncerty. Znajdźmy coś, co faktycznie będzie dobrze na nas wpływać. Dużo spacerujmy, wyjeżdżajmy na łono natury. A jeśli problem jest większy, to skorzystajmy z fachowej pomocy.

  Walka systemowa z alkoholizmem

  Do dyspozycji mamy wiele grup AA, ale na początek warto udać się na samodzielną wizytę u psychologa. Dzięki temu dowiemy się, dlaczego tak często sięgamy po alkohol. W dzisiejszych czasach możemy korzystać z sesji online i specjalnych grup, które wesprą nas w naszej walce.

  Rząd stałe podnosi akcyzę na alkohol, ale wzrost cen wcale nie odstrasza konsumentów. Więcej kampanii i uświadamiania, czym szkodzi, przyniesie więcej korzyści. Z reklam dostajemy przekaz o wspaniałej zabawie po alkoholu, ale rzeczywistość jest zupełnie inna, mniej kolorowa.

  Artykuł powstał we współpracy z Uzaleznienia-Terapia.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved Ambassador 2020