Logo strony
Logo strony
woda z kranu

Czy picie wody z kranu jest bezpieczne?
Opublikowano: 28 września 2022

Ze względów ekologicznych coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z picia wody mineralnej z plastikowych butelek na rzecz kranówki. W ten sposób z pewnością przyczyniamy się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów, jednak często pojawia się pytanie, czy oby na pewno woda prosto z kranu jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Oczywiście wodociągowa kranówka, która trafia do naszych mieszkań, jest wodą oczyszczoną i zdatną do spożycia nawet bez przegotowania.

Choć woda z kranu jest pozbawiona drobnoustrojów i zanieczyszczeń, to jednak jest smak, a często także zapach i wygląd pozostawiają wiele do życzenia. Z reguły woda kranowa jest o wiele smaczniejsza po przegotowaniu niż w stanie surowym, choć i tutaj jej używanie może negatywnie wpłynąć na smak takich napojów jak herbata czy kawa. Dobra wiadomość jest taka, że właściwości smakowe wody kranowej możemy znacząco poprawić poprzez jej dodatkowe filtrowanie. Przełoży się to korzystanie nie tylko na jej smak, ale również zapobiegnie osadzaniu uciążliwego kamienia na czajniku i szklankach.

Podpowiadamy, jak poprawić jakość kranówki.

Czy kranówka jest zdrowa?

Lekarze i specjaliści od żywienia rekomendują picie co najmniej 2 litrów wody każdego dnia. Woda wchodzi w skład każdej komórki naszego ciała i bierze udział we wszystkich procesach życiowych. Jest ona także niezbędna do prawidłowego procesu usuwania z organizmu substancji szkodliwych. Nie sposób więc przecenić jej znaczenia dla naszego zdrowia. Wraz z wodą dostarczamy do naszego organizmu wiele cennych minerałów między innymi wapń oraz magnez.

Dobre nawodnienie organizmu to nie tylko zdrowie i dobre samopoczucie, ale także piękny wygląd. Picie wody jest niezbędne dla ładnej skóry, włosów i paznokci.

Ogromne znaczenie ma nie tylko ilość pitej wody, ale również jej jakość. Większość z ans wybiera butelkowaną wodę mineralną lub źródlaną, ponieważ niestety panuje powszechne przekonanie, że kranówka jest po prostu niezdrowa. Tymczasem nie jest to wcale prawda.

Woda płynąca z naszych kranów spełnia naprawdę surowe wymogi bezpieczeństwa i jakości. Jest ona bardzo dobrze oczyszczona i przebadana. Nie mamy powodu, by obawiać się, że znajdą się w niej jakieś drobnoustroje lub szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia.

Prawdą jest jednak, że woda z kranu czasami nie ma najlepszego smaku, a nierzadko także zapachu i wyglądu. Dlaczego tak się dzieje? Wchodząc do sieci wodociągowej, woda jest idealnie czysta, jednak po drodze w rurach może ulegać różnym zanieczyszczeniom. Najczęściej wynika to z kiepskiego stanu instalacji. Mogą to być na przykład stare rdzewiejące lub niedoczyszczone rury. Z takich rur do wody mogą przedostawać się różne substancje, co powoduje jej zmętnienie czy popsucie się smaku. Choć w praktyce zdąża się to raczej rzadko, to niestety ze starczych rur mogą przedostać się do wody także substancje szkodliwe do naszego zdrowia.

Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że pijemy naprawdę czystą i zdrową wodę, to zdecydowanie warto ją dodatkowo filtrować w domu. Jest na to naprawdę wiele różnych sposobów. Od prostych domowych dzbanków filtrujących wodę, poprzez filtry węglowe nakranowe, po skomplikowane i kosztowne systemy filtrujące wodę w systemie odwróconej osmozy.

Ekologiczna woda z kranu.

Owszem czasami woda kranowa wymaga filtrowania, jednak zdecydowanie warto zastąpić nią wodę w plastikowych butelkach. Dlaczego to takie ważne? Z co najmniej dwóch powodów. Jeden z nich to dbałość o środowisko naturalne, a drugi to troska o zdrowie bowiem z plastikowych butelek do wody przenikają różne niekorzystne substancje jak na przykład BPA.

Góry plastikowych odpadów zanieczyszczają nasz świat. Miliony ton z nich (ponad 30%) stanowią właśnie plastikowe butelki. Tylko w samej Polsce co roku generuje się ponad 3,5 mln ton plastikowych odpadów. To naprawdę niesamowicie dużo. Możemy przyczynić się do zmniejszenia ich ilości, zmieniając proste codzienne nawyki. Zacznijmy od picia wody kranowej, zamiast tej butelkowanej.

Niestety większość dostępnych w Polsce napojów butelkowanych jest w plastiku, który nie podlega biodegradacji. Będzie on więc zalegać w środowisku przez następne kilkaset lat, co negatywnie wpływanie na stan środowiska i jakość życia nas samych, ale też naszych dzieci i wnuków. Warto także pamiętać o tym, że już sam proces produkcji plastikowych butelek jest niekorzystny dla środowiska naturalnego.

Dlatego warto już dziś podjąć decyzję o zamianie wody butelkowanej na kranówkę. Wpłynie to bardzo korzystnie na środowisko naturalne, ale również grubość naszego portfela.

Przestawiając się na picie wody kranowej, możemy naprawdę sporo zaoszczędzić, ponieważ jest ona dużo tańsza niż ta butelkowana. Nie do przecenienia jest także pozytywny wpływ takiej decyzji na środowisko naturalne. Ograniczamy w ten sposób nie tylko ilość bardzo trudnych do utylizacji plastikowych odpadów, ale odchodzą także negatywne dla środowiska skutki wydobycia wód mineralnych i źródlanych, a także ich transport. Szacuje się, że używanie na co dzień wody kranowej to obniżenie aż o 61% emisji CO₂ do atmosfery.

G.T.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

recykling

Skup Samochodów i Recykling – Jak Dbamy...

W dzisiejszych czasach dbanie o środowisko naturalne stało się prioryt...
auta na wodór

Auta na wodór – czy to w ogóle opłacalne?...

Od dekad słyszymy, że to właśnie...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...