Logo strony
Logo strony
oprocentowanie

Jakie są różnice między RRSO, a RSO
Opublikowano: 21 lutego 2020

Wiele osób korzystających z ofert firm pożyczkowych i banków, porównuje oferty takich instytucji i firm pod względem kosztów, jakie będą musieli ponieść w związku z podpisaniem umowy kredytowej. Często w reklamach pojawiają się informacje o niskim oprocentowaniu. Klienci korzystają z takich ofert i okazuje się później, że muszą spłacać o wiele wyższe raty w związku z opłatami dodatkowymi. Na szczęście istnieje bardzo pomocny parametr, jakim jest wskaźnik RRSO.

Podczas porównywania ofert kredytowych, potencjalni kredytobiorcy zwracają głównie uwagę na oprocentowanie kredytu. Okazuje się jednak, że jest to tylko jedna z części składowych, a opłat które składają się na koszty jest znacznie więcej. Do ich grona zaliczają się na przykład ubezpieczenia, prowizje oraz koszty innych produktów, które klient otrzymuje razem z kredytem. Wartość oprocentowania określana jest skrótem RSO.

Oprocentowanie, a stopa rzeczywista

Wspomniana wyżej wartość oprocentowania jest często mylona z tak zwanym RRSO, które jest najważniejszym wskaźnikiem, jaki powinien być brany pod uwagę przez kredytobiorców, gdy będą oni porównywać oferty kredytowe albo pożyczkowe. To właśnie stopa rzeczywista pozwala na całkowite poznanie kosztu obejmującego nie tylko oprocentowanie, ale również wszystkie inne opłaty dodatkowe. Innymi słowy, oferta z najniższą Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania dostępna w rankingu, jest ofertą najbardziej opłacalną dla kredytobiorcy.

 

Co warto wiedzieć o RSO?

Wspomniany wyżej skrót określający Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania jest często mylony z RSO, czyli skrótem oznaczającym Roczną Stopę Oprocentowania. Jest to więc po prostu oprocentowanie, które wpływa na odsetki i składa się ze stopy procentowej Banku Centralnego oraz marży kredytodawcy. W parametrze określanym tym skrótem nie są zawarte żadne informacje dotyczące prowizji oraz innych kosztów składających się na całkowity koszt kredytu, który trzeba zapłacić bankowi w związku z zawarciem umowy kredytowej.

Czy różnica jest duża?

Oczywiście różnica jest bardzo duża, istotna i może wprowadzić w pułapkę. W zależności od wielkości kredytu Roczna Stopa Oprocentowania będzie bardziej lub mniej różnić się od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. W skrajnych przypadkach różnica sięga kwot na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oznacza to, że nawet jeśli w reklamie firma mówi o oprocentowaniu 0% to najprawdopodobniej rekompensuje to sobie prowizją lub innymi kosztami dodatkowymi. To właśnie dlatego w Internecie należy zwracać uwagę na rankingi, kalkulatory i porównywarki biorące pod uwagę Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

WhPr

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

inwestycje

Orbid Opinie...

Znana firma brokerska ORBID ogłosiła wprowadzenie najnowocześn...
IM Mastery Academy

Co to Jest IM Mastery Academy? 3 Najczęściej...

IM Mastery Academy, znane również jako IM Academy, zostało założone w...
wycena samochodu

Przewodnik po wycenie samochodu – jak o...

Czy planujesz sprzedać swój samochód? Jednym z kluczowych kroków przed...