Logo strony
Logo strony
pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą
Opublikowano: 5 stycznia 2022

Podczas jazdy samochodem niezwykle ważna jest właściwa pozycja za kierownicą. Istotne jest jednak to, iż nie chodzi tutaj wyłącznie o ułożenie ciała w fotelu. Ważne są również takie elementy jak ułożenie rąk na kierownicy, a także zabezpieczenie głowy. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wsiadając za kierownicę?

Jak ważna jest pozycja za kierownicą?

Pozycja, jaką przyjmuje kierowca, istotna jest z dwóch zasadniczych powodów. Otóż po pierwsze, podczas jazdy powinien on czuć się wygodnie, aby się nie męczyć. Oczywiście na komfort jazdy ma wpływ model samochodu, ponieważ auta różnią się pomiędzy sobą chociażby ilością miejsca na nogi czy też ergonomią wnętrza. Po drugie, odpowiednia pozycja wpływa także na bezpieczeństwo jazdy. Kierowca, który siedzi nie tylko wygodnie, ale ma również dostęp do poszczególnych przełączników wewnątrz pojazdu, może szybko i skutecznie zareagować w razie nagłej sytuacji na drodze.

Żeby siedzieć w sposób prawidłowy, należy zwrócić szczególną uwagę na kąt nachylenia oparcia fotela. Otóż kierowca powinien być możliwie najbardziej wyprostowany. Kąt oparcia należy jednak odnieść do siedziska fotela, nie zaś do podłogi pojazdu.

Nie jest właściwe, aby kierowca siedział w pozycji leżącej. Przede wszystkim tego typu pozycja nie gwarantuje odpowiedniej widoczności, a także możliwości zapanowania nad pojazdem w nagłej sytuacji. Co więcej, w razie awaryjnego hamowania pas bezpieczeństwa może nie spełnić swojej funkcji.

Na uwagę zasługuje także prawidłowe ułożenie nóg podczas siedzenia za kierownicą. Mianowicie nie powinny być one nigdy całkowicie wyprostowane, nawet wówczas, gdy pedał przyspieszenia jest wciśnięty do końca.

Ręce na kierownicy!

Kierowca podczas jazdy powinien zawsze trzymać ręce na kierownicy. Dzięki temu może on skutecznie zareagować na przykład w razie wtargnięcia pieszego na jezdnię. Najlepszym ułożeniem rąk na kierownicy jest pozycja na „za kwadrans trzecia”. Wiele samochodów wyposażonych jest w kierownice, które posiadają specjalne zgrubienia czy też zagłębienia ułatwiające prawidłowe ich trzymanie.

Ochrona szyi oraz kręgosłupa

Kręgosłup jest jednym z newralgicznych elementów ludzkiego ciała, w związku z czym wymaga on specjalnej ochrony podczas jazdy samochodem. Aby się zabezpieczyć, kierowca powinien prawidłowo ustawić zagłówek. Jego górna krawędź powinna kończyć się tam, gdzie znajduje się czubek głowy osoby siedzącej w fotelu. To jednak nie wszystko, istotna jest również właściwa wysokość fotela. Otóż pomiędzy głową a sufitem pojazdu powinna mieścić się zaciśnięta pięść. Taka ilość miejsca ma na celu zabezpieczenie głowy w razie przewrócenia się samochodu czy też dachowania.

A co z pasami bezpieczeństwa?

Pasy bezpieczeństwa powinny być zawsze zapięte podczas jazdy samochodem. Ważne jest jednak, aby to zapięcie było prawidłowe. Otóż ich dolna część powinna przechodzić przez miednicę, z kolei górny odcinek przez środek klatki piersiowej oraz barku. Nie powinien on jednak znajdować się blisko szyi, ponieważ w awaryjnej sytuacji mógłby doprowadzić do zranienia.

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów ruchu drogowego. Co ważne, ma ono kilka wymiarów. Aby kierowca mógł czuć się bezpiecznie podczas jazdy, powinien on zająć odpowiednią pozycję. Istotne są tutaj takie elementy jak ustawienie fotela, właściwe ułożenie rąk na kierownicy, ustawienie zagłówka oraz prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Podobne zasady obowiązują również pasażerów.

Paweł Stasiuk

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

obroża dla psa

Rodzaje obroży dla psów...

Istnieje kilka rodzajów obroży dla psów, z których każdy ma sw...
schron

Schron opracowany w WAT trafi do produkcji...

Posłuży nie tylko w czasie wojny, ale również w czasie pokoju....
Pług do śniegu

Pług do śniegu – modele doczepiane do c...

Zima to bez wątpienia trudny czas dla służb miejskich i innych podmiot...
Roleta zewnętrzna podtynkowa

Rolety podtynkowe zewnętrzne – inwestuj...

Roleta zewnętrzna podtynkowa czy też inne osłony na o...