Logo strony
Logo strony

Problemy z uszami – co robić, gdy nam się przytrafią
Opublikowano: 25 sierpnia 2017

Najczęstsze wakacyjne problemy z uszami i sposoby postępowania. Co robić, gdy nam się przytrafią wyjaśnia doktor nauk medycznych otolaryngolog Michał Michalik właściciel kliniki MML.

Michał Michalik

Michał Michalik

  1. Zapalenie ucha zewnętrznego u dorosłych: objawy/ jak sobie pomóc?

Najczęstszymi objawami, które mogą się pojawiać przy zapaleniu ucha zewnętrznego są ból ucha, uczucie rozpierania w uchu, niedosłuch oraz wyciek z ucha. W przypadku wystąpienia takich objawów, należy przyjąć lek przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz przeciwobrzękowy. Są to leki ogólnie dostępne w sprzedaży apteczne na bazie aspiryny a następnie jak najszybciej zgłosić się do laryngologa, aby ocenił w badaniu mikroskopowym (otoskopowym) rozległość zapalenia i zlecił właściwe leczenie.

  1. Owad w uchu/ gardle – co robić w tej sytuacji BARDZO WAŻNE: Krok po krok zasady postępowania (czy coś wlewać do ucha itp.)

Przypadek, w którym owad dostał się do ucha, jest doznaniem bardzo uciążliwym i nieprzyjemnym. W takiej sytuacji owad może uszkodzić przewód słuchowy zewnętrzny, a nawet błonę bębenkową. Dlatego też należy się bez zwłoki udać do laryngologa, aby jak najszybciej usunął owada i wdrożył odpowiednie leczenie, zależne  od stopnia uszkodzenia ucha. Może okazać się konieczne staosowanie kropli do uszy zawierających antybiotyk.

Nie zaleca się wlewania niczego do ucha, ponieważ w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia błony bębenkowej, stan miejscowy poprzez to działanie może się pogorszyć.

  1. Gdy podczas kąpieli woda wleje się do ucha – co robić? Najczęstsze kłopoty laryngologiczne po kąpielach – postępowania.

W takich przypadkach należy delikatnie osuszyć przewód słuchowy zewnętrzny w okolicy małżowiny. Nie należy stosować patyczków do uszu, ponieważ mogą podrażnić zewnętrzny przewód słuchowy. Jedynie zalecanym sposobem przyśpieszającym osuszenie ucha jest wykorzystanie rogu ręcznika.  Przekrzywianie głowy na stronę zalanego przez wodę ucha ułatwia jego osuszanie.

Gdy jednak uczucie zatkania się utrzymuje i dołącza się do tego ból ucha, może to spowodować stan zapalny. W takich przypadkach musi to ocenić lekarz, aby dobrać odpowiednie leczenie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

  1. Najczęstsze wakacyjne problemy laryngologiczne u dzieci (zapalenie ucha środkowego, zatok???) – jak postępować?

W okresie wakacyjnym często po kąpielach może dojść do zapalenia ucha zewnętrznego. Również narażenie na podmuchy zimnego wiatru (wiatraki, klimatyzacja) mogą być przyczyną stanu zapalnego ucha i zatok. Jeśli jest to infekcja bakteryjna, objawiająca się ropnym katarem, bólem ucha, podwyższoną temperaturą ciała, to zawsze w takich przypadkach należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty laryngologa. Często może być konieczne zastosowanie  antybiotyku oraz kropli anemizujących, obkurczające błonę śluzową nosa.

  1. Kilka rad, jak przygotować dziecko do podróży samolotem/ samochodem i co wtedy robić.

W przypadku podróży samolotem na 30 minut przed startem i lądowaniem należy polecić dobre i skuteczne wydmuchanie nosa. W przypadku gdy nos jest nadal zablokowany pomocne zazwyczaj okazuje się zastosowanie kropli obkurczających błonę śluzową nosa. Jeżeli natomiast dziecko ma ropny katar, w takich przypadkach może dojść do zapalenia ucha środkowego. Jest to wtedy bardzo niebezpieczne i należy rozważyć przełożenie czasu podróży samolotem.

W czasie jazdy samochodem natomiast nie należy w upalne dni otwierać okna, ponieważ może dojść wtedy do zapalenia ucha. Pamiętajmy również o tym aby ograniczyć wykorzystanie klimatyzację oraz aby różnice temperatur miedzy otoczeniem a wnętrzem samochodu były jak najmniejsze.

  1. Co to jest URAZ CIŚNIENIOWY – BAROTRAUMA? Jak go rozpoznać i postępować?

Do barotraumy, czyli urazu ciśnieniowego dochodzi, gdy trąbka słuchowa, a także ujścia zatok są zablokowane przez stan zapalny, obrzęk. Najczęściej występuje podczas lotu samolotem, nurkowania a objawia się bólem ucha, niedosłuchem, rozpieraniem w okolicy nosa, bólem głowy. Na tą dolegliwość szczególnie narażeni są pacjenci z przewlekłym zapaleniem zatok, skrzywioną przegrodą nosa, przerostem małżowin nosowych oraz przerostem migdałka gardłowego.

Postępowanie w takich przypadkach polega na zmniejszaniu obrzęku i stanu zapalnego tj. zastosowaniu kropli obkurczających do nosa,  częstym przełykaniu i przedmuchiwaniu trąbek słuchowych. W takich sytuacjach pomaga także żucie gumy, ponieważ dzięki temu udrażniamy trąbkę słuchową, a tym samym wyrównujemy ciśnienie.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Obuwie medyczne

Obuwie medyczne damskie i męskie – znac...

Obuwie medyczne damskie i męskie odgrywa kluczową rolę w codziennej pr...
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń...

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabol...
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są natu...

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgna...
Holter EKG

Holter EKG – co można dzięki niemu zdiagnozow...

Holter EKG, znany również jako monitorowanie ambulatoryjne EKG...