Logo strony
Logo strony
Przemoc słowna

Jak reagować na agresję słowną ze strony partnera?
Opublikowano: 4 stycznia 2022

Przemoc to problem, który nie dotyczy wyłącznie fizyczności. Przemoc słowna nazywana niewidoczną jest bardzo często  początkiem innych form agresji w związku. Przez wielu ignorowana, bo nie pozostawia widocznych ran ani śladów na ciele. Jest jednak równie szkodliwa i bolesna, jak przemoc fizyczna.

Zanim osoba, która doświadcza przemocy słownej zareaguje lub zgłosi się po pomoc mija długi czas. Bywa, że ofiary w ogóle nie reagują. Badania przeprowadzone w 2017 r. Pokazują, że 49% osób uważa, że ofiara akceptuje swoją sytuację.

Czym nie jest przemoc słowna? – zwykłą sprzeczką, kłótnią, bądź nieporozumieniem. To coś bardziej ostrego, zawiera się ona w wyzwiskach, ośmieszaniu, groźbach, kontrolowaniu, ograniczana  kontaktów, krytykowaniu, poniżaniu, demoralizacji, ciągłym niepokojeniem, izolacją. Jak pokazują dane problem dotyczy głównie kobiet. Oficjalne statystyki policyjne mówią, że w Polsce co roku ok. 90 tys. kobiet doświadcza przemocy domowej. Zaznaczyć należy, że są to dane uwzględniające tylko osoby, które zgłosiły zdarzenie. W rzeczywistości liczba osób dotkniętych przemocą domową może sięgać nawet 800 tys.

Agresja słowną ze strony partnera

Agresja słowna jest formą komunikacji mająca na celu zranienie drugiej osoby. Osoba, która wywołuje ostre komunikaty często dąży do przejęcia władzy nad drugą osobą. Agresja słowna współwystępuje często z innego rodzaju patologiami, takie jak: przemoc fizyczna, nadużywanie alkoholu, czy też braku empatii.

Pytanie dlaczego niektórzy sięgają po ostre słownictwo w relacji z bliskimi osobami? Ataki w komunikacji świadczą przede wszystkim o ich słabości. Takie osoby nie potrafią poradzić sobie ze swoimi emocjami i szukają ofiar, na których mogą rozładować swoje napięcie, szukają ofiary. Często nie mają innych inteligentnych form tzw. wyładowań złej energii, np. pływania, biegania, spacerów.

Jednak to od nas zależy czy pozwolimy im na to. Przede wszystkim zareaguj! Reakcja na przemoc werbalną powinna być w danej chwili, kiedy partner wyraża się w sposób agresywny. Taki komunikat należy wyrazić w sposób spokojny, lecz stanowczy, utrzymując z partnerem kontakt wzrokowy.

Bardzo często osoby o niskim poczuciu wartości, niewykształtowanej asertywności nie radzą sobie ze stawianiem granic w związku, w tym z pozwalaniem na agresję słowną. Jeśli zatem osoba nie jest w stanie porozmawiać o tym z partnerem/partnerką wskazana byłaby praca z psychologiem.

Sposoby reagowania  na agresję słowną

Zanim jednak wybierzesz się do psychologa wypróbuj 4 podstawowe sposoby reagowania  na agresję słowną? Należy przede wszystkim dowiedzieć się czym jest agresja psychiczna, a czym nie jest i jakie może przybierać formy.

  1. Nie bądź obojętny, nie lekceważ agresji. Nie należy przestać na nią reagować, dać uśpić swoją czujność.
  2. Obniżaj głos stopniowo, w ten sposób można oddziaływać na osobę bez wchodzenie w nią konflikt. Musisz przede wszystkim uspokoić siebie. Pierwszą i dość skuteczną metodą radzenia sobie z agresją jest dopasowanie się do agresora. Brzmi to może dość zaskakująco, jednak jeśli dopasujemy nasz ton głosu do agresora i stopniowo będziemy go zniżać to go uspokoimy.
  3. Staraj się mówić wolno, utrzymując stały poziom emocji w głosie. Mów normalnie, ale spokojnie. W ten prosty sposób można pokazać, że nic nie jest w stanie wyprowadzić Ciebie z równowagi. Warto również przekazać komunikat: Porozmawiamy jak uspokoisz się.

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 5 komentarzy
  • Lancia pisze:

    Bardzo często takie niby spokojne i obojętne traktowanie osoby wnerwionej doprowadza do jeszcze większej złości u osoby agresywnej.

  • Anna K. pisze:

    Bardzo dobry artykuł. Tego szukałam. Chociaż może za mało jest o sposobach radzenia sobie z agresją słowną. W sumie jest tu podany tylko jeden sposób.

  • Zwolennik harmonii w relacjach międzyludzkich pisze:

    Po cyklicznie występującej agresji słownej u mojej partnerki, która zamiast na bieżąco próbować wyjaśniać sprawy nie po jej myśli, akumuluje je w sobie i potem wyrzuca z siebie podniesionym głosem potok oskarżeń, nie przyjmując żadnych wyjaśnień i wplatając dodatkowo kłamstwa, a przy innych okazjach wysyłając mi serie obraźliwych, pełnych wulgaryzmów wyzwisk i oskarżeń, dochodzę do wniosku, że trzeba ten związek zakończyć.

    • Marcin pisze:

      Mam podobna sytuacje, niestety rozmowa czy stawianie granic nic nie daje to ciagle wraca za jakiś czas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *