Logo strony
Logo strony
objawy Alzheimera

Wczesne objawy Alzheimera
Opublikowano: 22 czerwca 2024

Choroba Alzheimera stanowi 60–65% przypadków otępienia. Dzieje się tak dlatego, że w jej przebiegu dochodzi do zniszczenia komórek mózgu. Na samym początku choroba ta charakteryzuje się utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów oraz zmianami osobowości, czy też nastroju. W miarę postępu choroby, stopniowo pogarsza się pamięć długotrwała, umiejętność czytania, rozumowania i komunikacji
z innymi ludźmi. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się więcej na ten temat.

Choroba Alzheimera – statystyka

Według statystyk na chorobę tą najczęściej choruje następująca grupa wiekowa. 65–69 lat – 3% osób, 70–74 lat – 6% osób, 75–79 lat – 9% osób, 80–84 lat – 23% osób, 85–89 lat – 40% osób, powyżej 90 lat – 69% osób. Co więcej 550–650 tysięcy Polaków ma jedną z chorób otępiennych, z czego 2/3 przypadków stanowi Alzheimer (ok. 360–470 tysięcy). Ponad to tylko ok. 18–20% chorych ma postawioną diagnozę lekarską.

Objawy Alzheimera

Jak wiadomo jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera jest utrata pamięci. Do pierwszych objawów schorzenia zalicza się zapominanie o niedawnych rozmowach, czy też wydarzeniach. Właśnie wtedy chora osoba może być nieświadoma trudności z zapamiętywaniem i porządkowaniem myśli.  Co więcej w miarę postępu schorzenia problemy z pamięcią są coraz większe i pojawiają się również inne objawy Alzheimera, takie jak między innymi: trudności w koncentracji, wydawanie osądów, zmiana nastroju, osobowości, określonych zachowań. Trudności w koncentracji i myśleniu, pojawiają się szczególnie w abstrakcyjnych pojęciach.

Mogą wystąpić także trudności z zarządzaniem finansami, płaceniem rachunków, jak również procedurami bankowymi. Chora osoba może nie być w stanie rozpoznawać liczb. W przypadku występowania tej choroby problemem stają się rutynowe czynności, do których możemy zaliczyć na przykład gotowanie.  Osoba, która choruje na Alzheimera zapomina podstawowych czynności i to właśnie one stają się stopniowo największych wyzwaniem. Choroba ta wpływa także na nastrój, osobowość i zachowanie chorego. Właśnie wtedy wycofuje się on z życia społecznego, doświadcza wahań nastroju, czy też depresji. Ponad to często może być drażliwy, agresywny. Lub też nieufny wobec innych. Często choroba ta objawia się też urojeniami, omamami, zaburzeniami snu, wędrowaniem i odhamowaniem.

Przebieg choroby

Jak wiadomo choroba ta ma charakter postępujący. Przeciętny czas przeżycia od momentu postawienia diagnozy przez lekarza specjalistę wynosi od czterech do ośmiu lat i związany jest z wieloma czynnikami.  Należą do nich między innymi na przykład: wiek, płeć, zajęcie układu ruchu, zaburzenia psychotyczne, czy też wszelkie choroby współistniejące. Pacjenci, którzy nie mają innych dolegliwości zdrowotnych mogą żyć nawet do około dwudziestu lat.

Przebieg i nasilenie objawów choroby Alzheimera jest bardzo indywidualny oraz zmienny. Niektóre osoby żyją przez długi czas z łagodnymi uszkodzeniami funkcji poznawczych, natomiast inne doświadczają szybszego wystąpienia objawów, jak również szybkiego postępu choroby. Obserwuje się to w następującej kolejności: zaburzenia pamięci, wahania nastroju, zaburzenia organizacji życia codziennego, różne nieuzasadnione zachowania oraz spadek masy ciała. Schorzenie zaczyna się nawet aż dwadzieścia czy też trzydzieści lat przed pojawieniem się symptomów.

Co więcej ten okres choroby Alzheimera nazywany jest okresem niemym klinicznie. Wszystko związane jest z tym, że momentami pierwsze symptomy dostrzegane są przez rodzinę lub samego chorego w charakterystycznych chwilach. Należą do nich na przykład te, które wywołują stres: po ciężkiej chorobie, hospitalizacji, czasami również po poważnym urazie głowy, czy też uderzenia mózgu. Należy jednak pamiętać, iż choroba Alzheimera nie wynika z ogniskowego uszkodzenia tego narządu.

Karolina Solińska

 

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Koszulki UV

Właściwości koszulek z filtrem UV – ochrona i...

Koszulki UV stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób...
Olej lniany

Dlaczego warto sięgnąć po olej lniany? Odkryj...

Olej lniany to produkt, który zdobywa coraz większą popularnoś...
odżywki do włosów

Czym wyróżniają się dobre odżywki do włosów?...

Wybór odpowiedniej odżywki do włosów może być kluczowy dla zdrowia i w...
szkoła numerologii

Jak wybrać odpowiednią szkołę numerologii?...

Numerologia to starożytna wiedza, która zyskuje na...