Logo strony
Logo strony
Wymiana starych fug

Wymiana starych fug na nowe
Opublikowano: 1 marca 2019

W bardzo wielu Polskich domach kuchnie i łazienki wykańczane są mozaiką lub płytkami. Poszczególne elementy przyklejane są klejem do ścian, a szpary pomiędzy nimi wypełniane są spoiną mającą na celu zabezpieczenie ścian przed wilgocią oraz dekoracyjne wykończenie powierzchni pokrytej płytkami. Niestety fugi są najsłabszym ogniwem i najczęściej ulegają uszkodzeniom, przebarwieniom czy atakom grzybów i pleśni. Kiedy ulegną zniszczeniu konieczna bywa ich wymiana.

Zniszczone fugi – czyli jakie?

W zależności od tego na jakich ścianach lub w jakim miejscu podłogi ułożone są płytki lub mozaika, uszkodzenia fug mogą się od siebie różnić. W przypadku płytek wystawionych na silne działanie słońca, fugi blakną. W miejscach narażonych na zawilgocenie, takich jak kabina prysznicowa czy okolice wanny, na fugach mogą powstać ciemne plamy, a niekiedy pojawia się także pleśń. Niezależnie od miejsca położenia fugi zawsze mogą zdarzyć się także uszkodzenia mechaniczne – pęknięcia czy ukruszenia. Kiedy fugi tracą swój ładny wygląd, także płytki stają się znacznie brzydsze i cała pokryta nimi powierzchnia traci blask.

Kiedy fugi są zniszczone…

Zniszczenie fug nie oznacza, że konieczny jest całkowity remont kuchni czy łazienki. W przypadku uszkodzenia spoiny wystarczy ją wymienić. Jest to zadanie pracochłonne i wymagające dokładności, jednak da sobie z nim radę niemal każdy. Po wymianie fug na nowe znów będzie można cieszyć się pięknymi ścianami.

Jak wymienić fugi?

Do wymiany fug należy się dobrze przygotować. Przede wszystkim konieczne będzie wyposażenie się w rylec – narzędzie, które pozwoli usunąć starą fugę spomiędzy płytek. Ponadto przyda się preparat do gruntowania oraz nowa fuga. Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest przygotowanie ściany do dalszych działań. Przed przystąpieniem do usuwania starej spoiny należy dokładnie umyć miejsca, gdzie będziemy wymieniać fugi. Następnie za pomocą rylca wydłubać spomiędzy płytek stare spoiwo. Trzeba to zrobić delikatnie, aby nie uszkodzić płytek a równocześnie usunąć całą starą fugę.

Po wydłubaniu spoiny należy dokładnie oczyścić szczeliny. Można to zrobić np. za pomocą odkurzacza. Po oczyszczeniu powierzchni z kurzu i drobinek starej fugi należy dokładnie zagruntować powierzchnię. Do tego celu należy wykorzystać kupiony wcześniej preparat gruntujący. Kiedy już przygotujemy ścianę przystępujemy do fugowania. Przygotowaną wcześniej spoinę należy delikatnie i bardzo dokładnie umieszczać w szczelinach powstałych po usunięciu starej fugi. Po nałożeniu fugi oczyszczamy wszelkie powstałe podczas fugowania zabrudzenia i  pozostawiamy do wyschnięcia.

Jak można zauważyć wymiana fug nie wymaga specjalnych zdolności, aczkolwiek podczas prac należy być bardzo dokładnym i delikatnym. Dzięki samodzielnej pracy niewielkim kosztem można naprawić ściany i sprawić, że odnawiane pomieszczenie będzie wyglądało jak nowe.

WhPr

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Folia malarska

Jakie są zastosowania folii malarskiej?...

Przygotowanie do malowania to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego k...
Wyposażenie cukierni

Niezbędny sprzęt w każdej cukierni...

Wyposażenie cukierni odgrywa kluczową rolę w codziennej pracy, umożliw...
Wiatrak pionowy

Dlaczego warto wybrać wiatrak pionowy do swoj...

Upalne dni to wyzwanie, z którym wiele osób boryka się każdego lata. W...
hokery obrotowe

Fotele i hokery obrotowe – jak wybrać idealne...

Wybór odpowiednich mebli, takich jak fotele i hokery obrotowe, może zn...