Zaburzenia neurologiczne coraz częstsze wśród Polaków

Jak wynika z cytowanego przez Polską Agencję Prasową raportu, który przygotował Modern Healthcare Institute, zaburzenia neurologiczne stają się w naszym kraju coraz częstszym problemem. Eksperci rekomendują wprowadzenie zmian w systemie opieki zdrowotnej, tak by umożliwić leczenie rosnącej liczby pacjentów.

Jednym z powodów narastania problemu jest zwiększająca się średnia wieku Polaków. Wiek jest skorelowany z niepełnosprawnością. Przyczyniają się do tego przebyte choroby: udary mózgu, przewlekłe bóle, zapalenie opon mózgowych i zespoły otępienne, takie jak choroba Alzheimera.

W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie około 80 tysięcy osób. Z tej liczby dla 30 procent kończy się on zgonem. Ale zaburzenia neurologiczne mają też inną naturę. Na przykład migrena przewlekła dotyka nawet 3 procent populacji.

Zaburzenia neurologiczne muszą być sprawniej leczone

Pak pisze PAP: Opieka neurologiczna w Polsce boryka się z brakami kadrowymi. Według danych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w kraju pracuje około 4 tys. neurologów, z czego tylko połowa działa w systemie publicznym.

Zaburzenia neurologiczne generują ogromne koszty dla służby zdrowia. W Europie wydaje się na ich leczenie około 336 mld euro rocznie. Największe koszty związane są z leczeniem chorób przewlekłych takich jak otępienia, ale również przewlekłe bóle głowy.

Na szczęście dostępne są coraz to nowe terapie, a służba zdrowia dysponuje dziesiątkami leków dedykowanych każdej chorobie. Niestety w Unii Europejskiej liczba nowych leków neurologicznych jest znacznie niższa niż w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej substancji czynnych wprowadzonych do sprzedaży na terenie UE związanych jest z leczeniem stwardnienia rozsianego.

W Polsce problem stanowią decyzje o refundacji leków. W 2020 roku nie dodano żadnego leku neurologicznego do listy leków refundowanych. Wiele czasu mija też od zatwierdzenia leku do podjęcia decyzji o jego refundacji. Wynosi on średnio kilka lat.

W naszym kraju nakłady na programy neurologiczne stale się zwiększają. Jednocześnie rośnie jednak liczba pacjentów. W całej Unii Europejskiej zaburzenia neurologiczne notują największy przyrost spośród wszystkich kategorii chorób.

Autor: Waldemar Kubielski

Źródło: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.