Logo strony
Logo strony
ćwiczenia

Zadbaj o formę – kilka prostych ćwiczeń, które poprawią wygląd sylwetki
Opublikowano: 8 sierpnia 2023

O formę fizyczną warto jest stale dbać. Poprawia się krążenie, metabolizm przyspiesza oraz następuje zwiększenie odporności organizmu. Jesteśmy zdrowsi, mniej chorujemy i mamy lepsze  samopoczucie. Latem nie wstydzimy się opalać bez koszulki prezentując jędrne mięśnie i szczupłą sylwetkę. Jeśli chcemy to wszystko osiągnąć należy systematycznie ćwiczyć.

Regularna aktywność fizyczna

Jeśli chcemy poprawić wygląd swojego ciała, to nie musimy katować organizmu. Możemy ćwiczyć codziennie np. 15- 20 minut lub 3-4 razy w tygodniu poświęcając na taki trening 30-60 minut. Więcej nie trzeba, żeby nie doszło  do znużenia i przemęczenia. Wato wyznaczyć konkretną godzinę na taką aktywność, dzięki czemu łatwiej się zdyscyplinujemy. Dobrze jest ćwiczyć w towarzystwie, wtedy nie zabraknie nam motywacji. Przed treningiem trzeba poświęcić czas na kilkuminutową rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie do wysiłku. W jej ramach można wykonać trucht w miejscu, wymachy rąk i nóg, skłony, skrętoskłony oraz krążenia w stawach. Poćwiczeniach należy pamiętać o ćwiczeniach rozciągających, co pozwoli uniknąć urazów i kontuzji.

Przykładowe ćwiczenia

Pajacyki

To ćwiczenia angażuje mięśnie naramienne, nóg, pośladkowe oraz pleców, a także poprawia wytrzymałość i skoczność.

Stajemy w lekkim rozkroku. Nogi są ugięte w kolanach, a ręce swobodnie zwisają wzdłuż tułowia. Następnie jednocześnie wykonujemy podskok z rozszerzeniem nóg, a ręce unosimy nad głowę stykając ze sobą dłonie. Przy opadaniu na podłoże wracamy do pozycji wyjściowej. Powtarzamy ćwiczenie 15-30 razy.

Przysiady

To popularne ćwiczenie wzmacnia mięśnie pośladków, ud, łydek, brzucha, poprawia równowagę i wpływa na lepszy zakres ruchu w stawach.

W pozycji stojącej nogi znajdują się w lekkim rozkroku. Plecy są proste. Ręce zwisają wzdłuż tułowia lub możemy je trzymać wyprostowane i wyciągnięte przed siebie na wysokości barków z dłońmi skierowanymi wierzchem ku górze. Napinamy mięśnie brzucha. Następnie uginamy kolana. Biodra są wypychane ku tyłowi. Schodzimy tak, aż kąt między udami, a podłożem w maksymalnej pozycji będzie wynosić 90°. Starajmy się, żeby kolana nie wychodziły poza linię palców u stóp. Przez cały czas stopy całą powierzchnią przylegają do podłoża. Jeśli nie trzymamy rąk wyprostowanych przed siebie, to w momencie zejścia w dół unosimy je w górę i łączymy dłonie jak do modlitwy. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej.

Przysiad bułgarski

W tym ćwiczeniu angażowane są mięśnie czworogłowe i dwugłowe ud, mięśnie pośladkowe i mięsień prosty brzucha. Dla zwiększenia obciążenia w dłoniach można trzymać hantle.

Stajemy odwróceni plecami do krzesła, ławeczki do ćwiczeń, niedużego murku lub innego podwyższenia sięgającego najwyżej do kolan. Jedną nogę opieramy na oparciu krzesła, a drugą (wykroczną) należy nieznacznie ugiąć w kolanie. Napinamy brzuch, ściągamy łopatki i mamy proste plecy. Następnie uginając kolano nogi wykrocznej powoli schodzimy w dół. Pamiętajmy, żeby nie wychodziło poza linię stopy. Kolano nogi zakrocznej (opartej stopą na podwyższeniu) zbliża się ku podłożu. Po chwili wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy uginanie 10-15 razy. Później ćwiczymy tak samo drugą nogą.

Plank, czyli deska – wariant z unoszeniem nóg

Ćwiczenie to przede wszystkim wzmacnia mięśnie pleców i brzucha. Angażuje też mięśnie nóg i rąk oraz wpływa na poprawę postawy ciała.

Leżąc na podłożu unosimy się na przedramionach (tak by łokcie były ugięte pod kątem 90°) oraz na palcach stóp. Należy pamiętać, żeby głowa, barki, plecy i nogi tworzyły linię prostą. Napinamy mięśnie brzucha, pośladkowe oraz ud. Następnie jak najwyżej w górę unosimy jedną nogę, opuszczamy ją i unosimy drugą. Ćwiczymy tak 10-20 razy.

Uginanie nóg w siadzie

Wzmacniamy mięśnie brzucha.

Siadamy na macie do ćwiczeń odchylając tułów ku tyłowi. Dłonie są oparte na podłożu za plecami, a nogi wyprostowane w kolanach tak, by stopy znajdowały się kilka centymetrów nad podłożem. Napinamy mięśnie brzucha. Następnie uginając nogi w kolanach przyciągamy je do klatki piersiowej, a po chwili bardzo wolno wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy 10-20 powtórzeń.

Pompki

To ćwiczenie wpływa przede wszystkim na wzmocnienie i modelowanie mięśni ramion i klatki piersiowej. Można je wykonywać stosując różny rozstaw ramion, a także umieszczając dłonie lub stopy na podwyższeniu.

Przyjmujemy postawę podporu przodem opierając ciężar ciała na dłoniach (rozstawionych szerzej niż barki) i palcach stóp. Plecy są proste, łopatki ściągnięte, a pośladki napięte. Następnie z wdechem uginając łokcie opuszczamy tułów w dół. Z wydechem unosimy do góry. Osoby mniej wytrenowane mogą wykonywać tzw. damskie pompki, czyli opierać się na podłożu na kolanach. Wykonujemy 10-20 powtórzeń.

Wszystkie ćwiczenia można wykonać w dwóch lub trzech seriach. Dla uzyskania efektów ważne jest, żeby trenować systematycznie.

Jarosław Cieśla

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Koszulki UV

Właściwości koszulek z filtrem UV – ochrona i...

Koszulki UV stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób...
Rower biegowy

Jak wybrać rower biegowy Kinderkraft? Sklep K...

Rower biegowy Kinderkraft to doskonały wybór dla rodziców, którzy chcą...
Olej lniany

Dlaczego warto sięgnąć po olej lniany? Odkryj...

Olej lniany to produkt, który zdobywa coraz większą popularnoś...
odżywki do włosów

Czym wyróżniają się dobre odżywki do włosów?...

Wybór odpowiedniej odżywki do włosów może być kluczowy dla zdrowia i w...