Ministerstwo Zdrowia przygotowuje kampanię uświadamiającą dla osób dojrzałych. W tej grupie przybywa bowiem osób zakażonych wirusem HIV. 81 lat miał pacjent warszawskiego punktu konsultacyjno-diagnostycznego, u którego wynik testu okazał się pozytywny. Mężczyzna zakaził się kilka miesięcy przed badaniem.
Kilkanaście lat temu zakażenia wirusem HIV były identyfikowane z konkretnymi grupami społecznymi: narkomanami, gejami, osobami młodymi często zmieniającymi partnerów seksualnych. Liczne akcje społeczne i uświadamiające – rozdawanie prezerwatyw i jednorazowych igieł, przyniosły efekty. Liczba chorych przestała rosnąć. Jednak od kilku lat, znowu zakażonych przybywa. Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2016 roku stwierdzono 1459 nowych zakażeń, natomiast do października tego roku – 1317. Rośnie liczba zakażonych w wieku dojrzałym i nie są to chorzy wywodzący się z tzw. marginesu społecznego.
Ryzyko zmian obyczajowych
W polskiej mentalności pokutuje przekonanie, że osoby, które zakończyły wiek prokreacyjny, przestały uprawiać seks. Tak nie jest, ale niestety ludzie dojrzali uważają, że skoro nie grozi niechciana ciąża, to seks nie jest obarczony żadnym ryzykiem. To zgubne przekonanie. Choroby przenoszone drogą płciową, typu kiła, rzeżączka, chlamydioza – przeżywają w Polsce prawdziwy renesans. HIV również. Brak ryzyka zajścia w ciążę to jedno, drugie nieużywanie prezerwatyw. Starsi mężczyźni, przy niepełnym wzwodzie mają problem z ich nałożeniem, dlatego częściej, niż młodzi uprawiający seks z przygodną partnerką, decydują się na stosunek bez zabezpieczenia.
Nie jest to tylko tendencja polska. Według Światowej Organizacji Zdrowia już w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych aż 11 proc. nowych zakażeń dotyczyło osób po 50 roku życia, w Europie było to wówczas – 8 proc. i jest to tendencja rosnąca. Zdaniem ekspertów to bardzo dużo.
Na bakier z testami
Na dodatek w tej grupie wiekowej bardzo często zakażenie HIV rozpoznaje się już po wystąpieniu objawów AIDS, ponieważ badania w kierunku obecności wirusa HIV zlecane są zwykle młodszym osobom. Choć i to nie jest powszechną zasadą. Obligatoryjnie badania w kierunku HIV miały mieć wszystkie kobiety w ciąży. Tymczasem według informacji Narodowego Funduszu Zdrowia, ginekolodzy skierowali na takie testy zaledwie 14 proc. ciężarnych w 2014 roku i 18 proc. w 2015 roku.
Fundacja Edukacji Społecznej informuje również, że tylko 9 proc. Polaków kiedykolwiek przeprowadziło test na wykrycie wirusa HIV. Standardy europejskie zakładają, że 30 proc. zakażonych o tym nie wie, w Polsce to może być nawet 70 proc.! W naszym kraju wykonuje się około 200 tysięcy testów rocznie, u dużo mniejszych sąsiadów – Czechów – 350 tysięcy. Tymczasem 10 lat temu w grupie 50-59 i 60 plus wirusa wykryto łącznie u 3 osób. W ubiegłym roku w pierwszym przedziale wiekowym nowych zakażonych było 72, a w drugiej – 23.
Między rokiem 2002 a 2015 wzrost zakażeń u osób powyżej 45 roku życia wyniósł ponad 250 proc.! Według PZH 50 proc. zakażeń to efekt kontaktów seksualnych.
Dlatego resort zdrowia pracuje nad spotem skierowanym dla osób dojrzałych. Dorosły syn ma w nim edukować seksualne ojca wyjeżdżającego do sanatorium. Emisja planowana jest w najbliższych tygodniach.
Tagi: AIDS, emeryci, HIV, Ministerstwo Zdrowia, osoby dojrzałe, społeczeństwo, zakażenia, zdrowie
Dodaj komentarz