KGHM obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia utworzenia kombinatu górniczo-hutniczego miedzi, który z czasem stał się światowym potentatem w branży wydobywczej. Spółka świętuje jubileusz i odważnie patrzy w przyszłość pełną wyzwań i innowacyjnych projektów.
„Jubileusz to 60 lat ciężkiej pracy wielu tysięcy ludzi, pracowników KGHM. To jest wielkie doświadczenie pokoleniowe. Jan Wyżykowski zrobił pierwszy krok a za nim poszli kolejni odkrywcy i wizjonerzy. Powstawały kolejne oddziały, wprowadzaliśmy innowacje w produkcji, planowaliśmy kolejne inwestycje. Teraz przed nami kolejne lata ciężkiej pracy. Nie jest łatwiej, ale wiemy, że przyszłość jest z miedzi” – mówił Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Prezes Marcin Chludziński podkreśla, że obecnie KGHM to firma, która ma ogromny wpływ na polską i światową gospodarkę. Miedziowy gigant z wizją bezpiecznej przyszłości dba o jakość produkcji i środowisko naturalne.
Z okazji jubileuszu na budynku KGHM ZANAM w Legnicy powstał okolicznościowy mural. Artystyczny projekt jest oszczędny w formie, ale nawiązuje do przemysłu wydobywczego w Zagłębiu Miedziowym. Czarne tło to związek z galowym strojem górnika. Drugi kolor to miedź, która jest surowcem strategicznym dla firmy.
„Podkreślamy nasze związki z górnictwem i patrzymy w przyszłość. Mural w części został wykonany farbami antysmogowymi. Dzieło oczyszcza tyle powietrza, co 90-siąt drzew. To również symbol zaangażowania KGHM w ochronę środowiska” – powiedziała Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.
Specjalnie na obchody przygotowany został film o KGHM, w którym m.in. pokazane zostanie podziemne miasto i odkrywca złóż w Zagłębiu Miedziowym, Jan Wyżykowski. W programie wystąpią górnicy, hutnicy, ratownicy i wiele innych osób z rodziny KGHM. Nie zabraknie także życzeń dla załogi od prezydenta i premiera.
Z kolei 9 maja w Telewizji Polskiej wyemitowany zostanie odcinek Familiady z udziałem pracowników KGHM, którzy zmierzą się z gwiazdami TVP. W Familiadzie firmę reprezentować będą Janusz Węgrzyn z ZG Lubin, Piotr Morawiec, ratownik z JRGH oraz Marek Śmietana z HMG. Nasi zawodnicy zmierzą się z Maciejem Kurzajewskim, Katarzyną Cichopek i Rafałem Brzozowskim.
Jubileusz KGHM to okazja do podkreślenia znaczenia firmy na arenie międzynarodowej. Miedziany gigant dzięki zaangażowaniu pracowników sięga po nowe technologie, opracowuje nowe rozwiązania wydobywcze, produkuje i tworzy własne urządzenia oraz maszyny do obsługi kopalń i hut. W firmie powstają również projekty związane z zastosowaniem w KGHM uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji.
W ramach jubileuszu KGHM uruchomi program „Dolina Miedziowa”, którego celem będzie wsparcie rozwoju innowacji w spółce. Firma będzie rozwijać współpracę ze startupami. Już udało się rozpocząć projekt dotyczący przygotowania dla pracowników KGHM inteligentnego kasku. Urządzenie ma wzmocnić bezpieczeństwo załogi.
KGHM pomimo pandemii realizuje strategię i ma określoną wizję rozwoju. W spółce realizowane są projekty fotowoltaiczne i wizjonerskie plany związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Na koniec 2020 roku 22,42 proc. ogólnego zużycia energii w KGHM pochodziło ze źródeł własnych, wliczając w to produkcję z bloków gazowo-parowych.
Wydobywana przez KGHM miedź jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w szczególności opartych o tzw. „zieloną energię”. Na surowcu oparte są elektrownie fotowoltaiczne czy samochody elektryczne, które zawierają 4-krotnie więcej miedzi niż spalinowe. Szacuje się, że zapotrzebowanie na miedź podwoi się w ciągu najbliższych 20-30 lat.
W 60-letniej historii KGHM Polska Miedź S.A. jest bardzo dużo ważnych dat, warto przypomnieć kilka z nich:
– 1 maja 1961 r. – utworzenie przedsiębiorstwa Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie,
– 12 września 1991 r. – przekształcenie w spółkę Skarbu Państwa,
– 10 lipca 1997 r. – debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Zagłębie Miedziowe swój rozwój zawdzięcza przełomowemu odkryciu złoża rudy miedzi. 23 marca 1957 roku dokonał tego dr Jan Wyżykowski.
Źródło informacji: KHGM
Tagi: gospodarka, Jan Wyżykowski, KGHM, kopalnia, miedź
Dodaj komentarz