Logo strony
Logo strony
Nuda niebezpieczna dla zdrowia

Nuda niebezpieczna dla zdrowia? Jest groźniejsza niż myślisz!
Opublikowano: 13 stycznia 2022

Naukowcy od lat przekonują, że nuda jest niebezpieczna dla zdrowia. Jednak w dalszym ciągu wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie ryzyko ona niesie. Tymczasem jej skutki uboczne mogą być naprawdę groźne!

Nuda niebezpieczna dla zdrowia, czyli nastrój może być chorobą

Należy zacząć od tego, że pozorna umysłowa bezczynność to często cenny czas dla mózgu. Nasza głowa „pracuje w tle”, co może przyczynić się do zwiększenia naszej kreatywności.

Stan, w którym nie wiemy, czym możemy się zająć, a czas upływa nam znacznie wolniej, nie kojarzy nam się z czymś groźnym. Tymczasem rzeczywistość jest inna. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, może ona doprowadzić nawet do stanu wywołującego stres. Niektórzy to właśnie z powodu nudy zaczynają sięgać po alkohol, uciekają w hazard, pornografię czy narkotyki.

Naukowcy twierdzą, że nudzimy się, gdy mamy trudności w skupieniu uwagi na bodźcach pochodzących z naszego wnętrza, (myślach, emocjach) lub z otoczenia, wymaganych do uczestniczenia w angażującej aktywności. Ponadto odnosimy wrażenie, że winne takiemu stanowi rzeczy jest otoczenie, w którym się znajdujemy.

Nuda prowadzi do złego odżywiania się

Charakterystyczne podjadanie również często związane jest właśnie ze stanem znudzenia. Zdaje nam się, że przekąszenie jakiegoś smakołyku sprawi, że będziemy mieli choć przez chwilę czymś się zająć. W dodatku jak przekonują naukowcy z University of Central Lancashire, osoby znudzone przeważnie sięgają po rzeczy tłuste lub słodkie.

Wyniki te zgadzają się z wcześniejszymi badaniami sugerującymi, że pożądamy tłustych i słodkich potraw, kiedy się nudzimy. To wspiera teorię, według której nuda wiąże się z niższym poziomem stymulującej mózg substancji – dopaminy. Badanie wskazuje, że ludzie starają się jej poziom podnieść, jedząc tłuszcz i cukier, jeśli nie mogą pokonać nudy w inny sposób – tłumaczy autorka eksperymentów dr Sandi Mann.

W ramach ciekawostki – ustalono przy okazji, że… znudzone osoby nie jedzą orzechów.

Konsekwencje nie dotykają jednak jedynie odżywiania się. Powtarzająca się nuda może bowiem doprowadzić do zachowania kompulsywnego. Skubanie skóry, obgryzanie paznokci – to jedne z reakcji osób, które ulegają znudzeniu.

Chroniczne wyrywanie włosów, skubanie skóry, obgryzanie paznokci i inne, podobne przyzwyczajenia znane są jako powtarzające się zachowania skoncentrowane na ciele. Choć zachowania te mogą spowodować udrękę, wydaje się także, że zaspokajają jakiś przymus i dostarczają pewnego uspokojenia – wyjaśnia dr Kieron O’Connor, który zauważył powiązanie takich zachowań z nudą i frustracją.

Nuda wpływa na wyniki głosowania?

Co jednak budzi największe kontrowersje, to wpływ nudy na… nasze wybory życiowe. Okazuje się bowiem, że i tutaj naukowcy odkryli pewne powiązania.

Zdaniem ekspertów osoby znudzone mogą chcieć szukać w swoim życiu dodatkowych wrażeń. Z tego powodu dołączają do ruchów skrajne ekstremistycznych, chociaż te niekoniecznie odzwierciedlają ich rzeczywiste poglądy.

Można więc powiedzieć, że niektórzy starają się odnaleźć sens poprzez poszukiwanie takich organizacji czy ugrupowań politycznych, które sprawią, że ich życie będzie bardziej ekscytujące. Możliwe, że właśnie takie osoby najłatwiej jest zradykalizować.

Nuda sprawia, że ludzie są podenerwowani i skłania ich do poszukiwania zaangażowania, wyzwań, ekscytacji, co przynosi poczucie sensu. Polityczne ideologie mogą pomóc w tych egzystencjalnych poszukiwaniach – przekonuje autor odkrycia, dr Wijnand van Tilburg.

Jak widać nuda może na nas naprawdę nietypowo oddziaływać. Dlatego też ważne jest to, abyśmy potrafili skutecznie ją przerwać. Na całe szczęście zdaniem naukowców jest to stosunkowo łatwe. Przede wszystkim warto znaleźć w życiu hobby, które będzie dla nas wystarczająco mocno angażujące.

Pamiętajmy również o tym, że nuda przytrafia się absolutnie każdemu. I czasem może zadziałać twórczo. Problem może pojawić się wówczas, gdy to uczucie będzie do nas przychodziło regularnie.

Jan Strychacz

 

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *