Logo strony
Logo strony
Tajemnice Zdrowia

Jak radzić sobie ze stresem?
Opublikowano: 17 stycznia 2022

Nadmierny, długotrwały stres i nieumiejętność zapanowania nad nim mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak sobie z tym radzić? Dlaczego zajadamy stres? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w książce-poradniku holistycznym „Tajemnice Zdrowia” Katarzyny Gwiazdowskiej. Zrozumienie mechanizmów działania naszego organizmu pomoże w dalszych zmianach, w tym również tych trudnych, dotyczących nawyków na różnych poziomach ciała, umysłu, emocji i duszy. Czujesz, że nadszedł już czas, czas na zmiany? Dowiedz się więcej – jako wprowadzenie wybrane fragmenty poradnika.

Stres stał się nieodłączną̨ częścią̨ naszego życia. Szybkie tempo w pracy, duża ilość́ obowiązków w domu, nieustanne zmiany, wyzwania finansowe, zdrowotne… Każdy z nas tego doświadcza. Jeśli stresu jest niewiele, może on mieć działanie mobilizujące. Działa wtedy jak lekka trema przed występem, pomaga zebrać siły, wyjść na scenę i dobrze odegrać rolę. Jednak, jeśli jego poziom jest wysoki, trwa zbyt długo i nie potrafimy sobie z nim poradzić – zaczyna przybierać formę chroniczną, która wpływa destrukcyjnie na organizm.

Wysoki poziom „niezdrowego” stresu często staramy się redukować jedzeniem. Nawet jeśli wiemy, co jest zdrowe, a co nie, to w chwilach pobudzenia zajadamy intensywne emocje słodyczami lub słonymi przekąskami. W ręce wpada nam czekolada, pudełko lodów, nogi same prowadzą na frytki lub kebab do pobliskiej restauracji. Nie myślimy o tym, czy to jest zdrowe. Bardziej interesuje nas, jak szybko poprawić sobie nastrój, a ciastko czy tłusty posiłek wydają się w danym momencie najłatwiejszym rozwiązaniem. Są również osoby, które reagują odwrotnie. Gdy doświadczają silnego stresu, mają tak zaciśnięty żołądek, że nic nie mogą przełknąć. Za to, gdy stres minie… wynagradzają sobie „koszmarny czas” np. obfitą kolacją suto zakrapianą alkoholem lub dużym pucharkiem lodów w ulubionej kawiarni.

Co pojawia się najczęściej po zjedzeniu pół kilograma ciastek albo tabliczki czekolady?

Na pewno wiesz z własnego doświadczenia. Początkowo przyjemność i energetyczny „haj”, ale po jakimś czasie spadek witalności, pogorszenie nastroju oraz senność. Wtedy do głosu dochodzi wewnętrzny krytyk: „Znowu nie dajesz rady utrzymać diety. Wszystko na nic. Masz bardzo słabą wolę. Jesteś do niczego”. Nastrój obniża się coraz bardziej i mamy ochotę sięgnąć po więcej słodkości… przecież teraz to już i tak bez znaczenia. Tworzy się błędne koło, w którym myśli, emocje i zachowania nakręcają się nawzajem, a kiepski nastrój narasta jak kula śniegowa puszczona po górskim stoku. Brzmi znajomo?

Jak radzić sobie ze stresem?

Oprócz ćwiczeń relaksacyjnych, oddechowych i medytacji jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem jest dostarczanie organizmowi hormonów, które łagodzą stres.

U kobiet będzie to oksytocyna, u mężczyzn testosteron. Hormony redukują poziom kortyzolu we krwi i łagodzą skutki zdenerwowania. Dzięki temu zmniejszają się napięcia w ciele, wyrównuje oddech i spada ochota na dodatkowe „poprawiacze humoru” w postaci czegoś słodkiego lub piwa. W jaki sposób możemy ich sobie dostarczyć?

Oksytocyna jest potocznie nazywana hormonem miłości, więzi i przytulania. Jest wydzielana również podczas stresu i skłania nas do szukania wsparcia u innych osób.

Hormon ten wydziela się też wtedy, gdy otaczamy się pięknem, obcujemy ze sztuką lub naturą, słuchamy łagodnej muzyki oraz dbamy o swoje ciało, np. biorąc pachnącą kąpiel. Jeśli kobiety opiekują się sobą w sytuacjach trudnych, to w dużym stopniu zmniejszają prawdopodobieństwo, że do poprawy nastroju będzie im potrzebna tabliczka czekolady czy lampka wina.

U panów w redukcji stresu większą rolę odgrywa testosteron. Dlatego doskonale sprawdza się sport – szczególnie taki, w którym trzeba z kimś konkurować. Chodzi oczywiście o zdrową rywalizację dającą energię i siłę, a nie przerost ambicji. Poprzez ruch fizyczny można się całkowicie pozbyć nadmiaru adrenaliny zgromadzonej w organizmie podczas stresu. Zmniejsza się również poziom kortyzolu.

Jeśli w chwilach stresu mamy ochotę na coś do zjedzenia, zamiast sięgać po słodkości i przetworzoną żywność, warto wybrać zdrowe przekąski, np. suszone owoce, takie jak figi, daktyle, rodzynki czy morwa. Co prawda zawierają one cukry proste, ale w połączeniu z błonnikiem, czyli nie są tak zgubne jak tradycyjne słodycze. Poza tym potrafią szybko poprawić nastrój. Można też chrupać pestki słonecznika, dyni albo orzechy. Ale oczywiście bez przesady, ponieważ zawierają dużo tłuszczu i jedzone w nadmiarze przyczyniają się do otyłości.

Jeżeli sięganie po słodycze stało się twoim nawykiem i nie możesz się od niego uwolnić, koniecznie przeczytaj uważnie rozdział Stres a cukier – jak pozbyć się uzależnienia od słodyczy.


 

Tajemnice Zdrowia

Książka dostępna wyłącznie w sklepie internetowym Wydawnictwa Biały Wiatr https://bialywiatr.com

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: 3 komentarze
  • sąsiadka pisze:

    Polecam tą pozycję dziennikarską, pozdrawiam Panią Kasię

  • Madka polka pisze:

    Mój sposób na stres to podjadanie, niestety problem narasta.

  • Kama pisze:

    Podjadanie też przerabiałam niestety. To chyba najgorsza recepta na stres. Bo go jeszcze poteguje później rosnąca waga. Zawsze trzeba po prostu znaleźc jego źródło i nad nim pracowac. Mnie na poczatku pandemii ze stresu zaczęły doskwierac i problemu żołądkowo-jelitowe. Przeszło po 3 miesiacach suplementacji sanprobi stress. Aktualnie wciąz biore ten psychobiotyk bo sytuacja na świecie nie jest kolorowa 🙁 a ja ją odczuwam całą sobą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane: Komfort snu na najwyższym...

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, a jego jakość...
Koszulki UV

Właściwości koszulek z filtrem UV – ochrona i...

Koszulki UV stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób...
Olej lniany

Dlaczego warto sięgnąć po olej lniany? Odkryj...

Olej lniany to produkt, który zdobywa coraz większą popularnoś...
odżywki do włosów

Czym wyróżniają się dobre odżywki do włosów?...

Wybór odpowiedniej odżywki do włosów może być kluczowy dla zdrowia i w...