Barokowy kurort w miejscowości Kuks we wschodnich Czechach (35 km od Kudowy Zdroju), otwarty w ubiegłym roku dla zwiedzajacych po rozległej rewitalizacji, otrzymał tytuł Zabytku Roku 2016 oraz wyróżnienie przyznane przez Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej.
Rozległa rewitalizacja kompleksu kosztowała ponad 450 milionów koron, z tego 85% z tej kwoty pochodziło ze środków unijnych. Prace budowlane przebiegały w latach 2013 – 2015.
„Kuks udało się przywrócić do życia, najważniejsze jest jednak to, że życie wraca na Kuks. Przybywają tu turyści, odbywają się imprezy, rozwija się okolica. Dostrzegamy więc sens rewitalizacji naszego dziedzictwa kulturalnego“, mówi dyrektor generalna Narodowego Instytutu Zabytków (NPÚ) Naďa Goryczková.
„W latach poprzedzających rewitalizację Hospital Kuks odwiedzało około 40 tysięcy turystów rocznie, po otwarciu odwiedzalność wzrosła do 140 tysięcy gości. Tylko do końca września przybyło tu ponad 100 tysięcy osób. Dzięki temu zwiększyły się oczywiście zyski ze sprzedaży biletów i innych usług“, dodaje kasztelan Hospitalu Kuks Libor Švec.
Barokowy kompleks w dolinie Łaby założył na początku XVIII wieku hrabia František Antonín Špork, który odkrył tu lecznicze źródła mineralne. Budowę domu zdrojowego, klasztoru ze szpitalem dla biednych i weteranów wojennych i innych obiektów zlecił najsłynniejszym europejskim artystom barokowym i rzeźbiarzom, m.in. Mateuszowi Bernardowi Braunowi. Osią kompleksu była rzeka Łaba.
Budynki na jej lewym brzegu miały służyć życiu towarzyskiemu, obiekty na przeciwległym brzegu – przeżyciom duchowym. Kuks szybko stało się ulubionym kurortem europejskiej szlachty, jednym z trzech najpopularniejszych w Europie, obok Akwizgranu i Baden-Baden.
Po śmierci hrabiego kompleks zaczął podupadać, spustoszenia dokonała także powódź w roku 1740, podczas której zniszczonych zostało wiele budowli. Chorymi i weteranami wojennymi przebywającymi w szpitalu w Kuksie opiekował się zakon Bractwa Miłosierdzia. W 1938 r. szpital został zlikwidowany. Podczas drugiej wojny światowej służył organizacji Hitlerjugend jako dom poprawczy. Po 1945 r. działał tu szpital dla obłożnie chorych.
Rewitalizacja kompleksu rozpoczęła się w roku 2013. Prace zostały pomyślnie zakończone i już pod koniec marca 2015 roku Kuks powitał pierwszych turystów. W ciągu całego roku odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, między innymi Noc Muzeów, Weekend Otwartych Ogrodów, cykl koncertów Muzyczne Lato Kuks, Winobranie, Jarmarki Adwentowe i inne, ciekawe wydarzenia.
Tagi: kurort Kuks, kurort w miejscowości KuksOdwiedziłem to miejsce w lipcu, rewelacja,koszty rewitalizacji w pełni uzasadnione.
Byłem w październiku. Niezwykle klimatyczny obiekt! Polecam!
Rozległa rewitalizacja kompleksu kosztowała ponad 450 milionów koron, z tego 85% z tej kwoty pochodziło ze środków unijnych. – MOŻNA!!!
Można Można – ciekawe ile z tego u nas, by trafiło pod stołem z ośmiorniczkami
Bardzo miła obsługa, warto pojechać na dłużej.
Dodaj komentarz