Logo strony
Logo strony
Kserostomia

Kserostomia – kiedy w ustach brakuje wilgoci
Opublikowano: 4 listopada 2017

Wiele się mówi o zespole suchego oka, a dużo mniej o suchości w ustach, co najwyżej – o brzydkim zapachu. A to właśnie on bywa skutkiem kserostomii, czyli nadmiernej suchości w jamie ustnej. 

Ślina niemal w całości składa się z wody, ale zawiera także enzymy, wapń, fosfor, fluor, które pomagają w remineralizacji szkliwa. W jej składzie znajdują się także substancje zaburzające metabolizm bakterii i grzybów, co stanowi ochronę dla zębów. Dorosły i zdrowy człowiek produkuje do 3 litrów śliny na dobę. Wytwarzana jest przez ślinianki przyuszne, podjęzykowe, podżuchwowe i gruczoły ślinowe w błonie śluzowej warg, podniebienia, języka oraz policzków – prawdziwy kombinat produkcyjny.

Ślina ułatwia przeżuwanie pokarmów, odpowiada za prawidłowe odczuwanie smaku, wspomaga artykulację oraz trawienie pokarmów. O kserostomii mówimy, gdy gruczoły wydzielają zbyt mało śliny, co prowadzi do nadmiernej suchości w ustach. Jej skutkiem może być rozwój próchnicy i grzybicy jamy ustnej.

Kserostomia – jakie mogą być jej przyczyny?

Jak się okazuje jest ich bardzo wiele i na dodatek spowodowanych zupełnie różnymi problemami.

Podobnie, jak w przypadku wielu innych chorób, tak i tutaj przyczyna może tkwić w stylu życia i złych nawykach, takich jak palenie, picie alkoholu, tłustej diecie z ostrymi przyprawami, które wysuszają śluzówkę.

Wpływ ma także nieprawidłowe oddychanie – przez usta, zamiast przez nos. Przyczyną mniejszej produkcji śliny może być także podeszły wiek oraz zmiany hormonalne, jakie zachodzą u kobiet podczas menopauzy. Suchość w ustach jest także sygnałem odwodnienia organizmu spowodowanego gorączką, wymiotami, biegunką, czy nadmierną potliwością.

Kserostomia bywa jednym z objawów anemii, cukrzycy, mukowiscydozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także chorób otępiennych, jak: Alzheimer i Parkinson, może też być skutkiem ubocznym leczenia chorób nowotworowych – radioterapii okolic głowy i szyi oraz chemioterapii. Suchość mogą też wywoływać leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, neuroleptyki, a także środki odurzające, np. marihuana.

Jak sobie pomóc?

Najbardziej banalną przyczyną zasychania w ustach jest odwodnienie, aby temu zapobiec należy nosić z sobą wodę mineralną i popijać ją małymi łykami co kilkadziesiąt minut, szczególnie w ciepłe dni. Aby pobudzić pracę ślinianek dobrze jest żuć bezcukrowe gumy, ssać kostki lodu, mrożone owoce i tabletki z witaminą C.

Prócz domowych sposobów w aptece można kupić preparaty zbliżone składem do fizjologicznej śliny. Substancje w nich zawarte łagodzą dolegliwości i zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu z ust.

Są to tylko środki zaradcze, bo żeby ustalić przyczynę suchości i zacząć jej prawidłowe leczenie, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane: Komfort snu na najwyższym...

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, a jego jakość...
Koszulki UV

Właściwości koszulek z filtrem UV – ochrona i...

Koszulki UV stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób...
Olej lniany

Dlaczego warto sięgnąć po olej lniany? Odkryj...

Olej lniany to produkt, który zdobywa coraz większą popularnoś...
odżywki do włosów

Czym wyróżniają się dobre odżywki do włosów?...

Wybór odpowiedniej odżywki do włosów może być kluczowy dla zdrowia i w...