Logo strony
Logo strony
Jak przygotować ogród do zimy

Ogród gotowy na zimę
Opublikowano: 8 grudnia 2021

Przed mrozem i opadami pierwszego śniegu, ogród wymaga specjalnej uwagi. Jeśli w tym okresie nie zadbamy o trawnik, krzewy, drzewa – nie będziemy cieszyć się jego pięknem w następnym roku. Zabiegi pielęgnacyjne, jakie należy wykonać przed zimą, zależą od aranżacji ogrodu.     

Na początek trzeba zarządzić akcję: sprzątanie. Z rabat usunąć chwasty, ponieważ kiedy zaczną gnić będą szkodzić glebie. Należy także zgrabić liście, bowiem ich pierzynka przyspiesza gnicie trawy.

Jeśli w ogrodzie jest oczko wodne również należy je sprzątnąć, a pływające, egzotyczne rośliny odłowić i włożyć do akwarium stojącego w chłodnym i widnym miejscu. Z oczka trzeba wyjąć i przeczyścić filtry, a pompy przechowywać w pojemniku z wodą do wiosny. Należy też zamknąć dopływ wody i spuścić jej resztki z rur, aby nie rozsadziła instalacji.  Przed zimą, z drzew i krzewów trzeba obciąć połamane i suche gałęzie. A byliny typu: piwonie, lawenda, irysy, przyciąć na wysokość kilkunastu centymetrów nad ziemią.

Jeśli jesień jest sucha, rośliny trzeba podlewać do pierwszych mrozów, również te rosnące w pojemnikach. Iglaki, np. odparowują wodę przez igły, gdy ziemia jest skuta lodem, są odcięte od swobodnego pobierania wody z gleby i mogą po prostu uschnąć, jeśli nie były odpowiednio nawodnione.

Sposób na liście

Wiele osób pali liście. Tymczasem można je naprawdę bardzo pożytecznie wykorzystać. Przeniesione do kompostownika, wraz z innymi organicznymi odpadami, przekształcą się w nawóz organiczny, który jest dobrym źródłem próchnicy. Suchymi liśćmi można też obsypać krzewy i drzewa. A następnie przykryć warstwą ziemi, żeby nie rozwiał ich wiatr. Trzeba jednak pamiętać, aby do kompostownika czy okrywania roślin nie używać liści porażonych przez choroby i zaatakowanych przez szkodniki.

Jak przygotować ogród do zimy

Jak zadbać o rośliny?

Według specjalistów należy je osłonić dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 5 st.C. Jeśli zrobimy to wcześniej, rośliny zaczną gnić, na dodatek stworzymy kryjówki gryzoniom.

Byliny, zasadzone jesienią należy okryć korą, trocinami lub iglastymi gałązkami. Jeśli temperatura spada, należy dokładać kolejne warstwy okrycia. Rośliny typu: wrzosy, różaneczniki – okłada się korą lub trocinami, a część naziemną osłania siatką cieniującą, dostępną w sklepach ogrodniczych. Można je też osłonić parawanikami, czyli w ziemię wbić pręty bambusowe i rozpiąć na nich włókninę.

Jeśli w ogrodzie rosną powojniki należy je u nasady obsypać trocinami, a pędy okryć matami słomianymi. Podobnie postępuje się z różami.

Natomiast hortensję czy klon okrywa się pudłem kartonowym, wysypanym trocinami – te rośliny lubią ciepło.

Tekturą lub matą słomianą owija się też młode drzewka, szczególnie te wrażliwe na chłody, np. magnolie i tulipanowce.

Warto też zaopatrzyć się w preparaty przyspieszające gojenie się ran po mrozowych pęknięciach. Mimo zabezpieczeń, zdarzają się takie wypadki, szczególnie u młodych drzew.

Rośliny w doniczkach także wymagają przygotowania do zimy. Aby zabezpieczyć ich system korzenny należy włożyć je do kartonów, wysypanych trocinami lub wyłożonymi słomą.

O tym warto pamiętać

Jeśli w ogrodzie rosną rośliny jednoroczne, to po ich wyrwaniu z rabat, ziemię należy skopać i nie grabić, aby mogła chłonąć wilgoć. W zależności od potrzeb można też rozsypać nawóz. Należy jednak pamiętać, że rośliny najlepiej rosną w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Na koniec przygotowań do zimy należy oczyścić i naostrzyć narzędzia, a następnie naoliwić je – zamiast specjalnego oleju do tego typu zadań, można użyć zwykłego lnianego.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane: Komfort snu na najwyższym...

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, a jego jakość...
Skóra owcza

Skóra owcza i produkty Vanuba – jak wprowadzi...

Wprowadzenie do wnętrza naturalnych, przytulnych elementów może znaczą...
Podnośniki gazowe

Podnośniki gazowe – jak wybrać odpowiednie ro...

Podnośniki gazowe to elementy, które znacząco poprawiają komfort użytk...
lawenda sadzonki

Kiedy warto posadzić sadzonki lawendy?...

Wybór odpowiedniego momentu na sadzenie sadzonek lawendy jest kluczowy...