W okresie zimowym wzrasta ryzyko złapania przeziębienia. Jesteśmy mniej odporni, dzień jest krótszy, a dni zimne i nieprzyjemne. Chociaż staramy się dbać o zdrowie i wzmacniać odporność to nie zawsze się to udaje i mimo wszystko łapiemy infekcję. Jednak zanim pójdziemy do lekarza, można wypróbować skuteczne sposoby na przeziębienie, które pomogą naszemu organizmowi w walce z chorobą. Opisane niżej sposoby pomogą zwalczyć infekcję, zanim zdąży się ona rozwinąć, a także pomóc w walce z dokuczliwymi objawami.
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy gorzej się czujemy, to pozwolić organizmowi odpocząć i zregenerować się, by miał siłę na walkę z przeziębieniem. Najlepiej jest położyć się i wygrzać pod kołdrą lub kocem.
Na zatkany nos pomogą inhalacje. W tym celu należy nalać do miski ok. litr wrzącej wody, dodać kilka kropel olejku eterycznego. W przypadku braku olejku można zaparzyć zioła (rumianek, szałwię), albo dodać łyżkę soli. Gdy mamy już gotową mieszankę, nachylamy głowę nad naczyniem i przykrywamy ją ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać 10-15 minut.
Syrop z cebuli to znany od dawna sposób na infekcje górnych dróg oddechowych. Babciny sposób na kaszel jest nie tylko skuteczny, ale też prosty w przygotowaniu i opiera się o łatwo dostępne składniki – cebulę i cukier. Cebula to niezwykłe warzywo, bogate w substancje bakteriobójcze, minerały (krzem, cynk, siarkę i magnez) oraz witaminę C – niezwykle istotną w przypadku walki z infekcjami.
Aby przygotować syrop należy drobno pokroić cebulę i zasypać ją cukrem lub zalać miodem. Po 4-5 godzinach cebula puszcza drogocenny sok, który nadaje się do podania choremu. Syrop można przechowywać do 2 tygodni w lodówce.
Właściwości prozdrowotne lipy są powszechnie znane. Napar z lipy pomaga na katar oraz wspomaga walkę z kaszlem. Z powodzeniem można podawać go dzieciom, gdyż ma łagodny smak. Dobroczynne działanie lipy wynika z zawartych w niej witamin np. C i PP, fitosteroli, garbników, flawonoidów i soli mineralnych. Zawarte w niej związki śluzowe działają osłaniająco i zmiękczająco, przez co napar z lipy łagodzi chrypkę i kaszel. Lipa może być podawana pomocniczo nawet w przypadku anginy i zapalenia oskrzeli. Lipa jest także znana jako domowy sposób na przeziębienie, gdyż działa napotnie.
Herbata z lipy jest szczególnie polecana osobom pracującym w dużych skupiskach ludzi, gdyż są bardziej narażone na skupiska wirusów i bakterii.
Szałwia z kolei to rewelacyjna roślina na problemy z gardłem. Jest łatwo dostępna, dzięki czemu każdy może mieć ją w swojej domowej apteczce. Do zrobienia naparu z szałwii wykorzystuje się liście, zbierane przed kwitnieniem. Zawierają one garbniki, olejki eteryczne, żywice, flawonoidy, saponiny, sole mineralne i witaminy.
Szałwia hamuje rozmnażanie bakterii, odpowiedzialnych za rozwój infekcji. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Sprawdza się przy pleśniawkach, problemach z dziąsłami, bólu gardła ma działanie antybakteryjnie, ściągająco i przeciwzapalnie. Gardło należy przepłukać naparem z szałwii kilka razy. Dzięki temu można pozbyć się bólu gardła, nawet przy anginie.
Na podrażnione gardło dobrze sprawdzi się także mikstura przygotowana z mleka i miodu. Ma właściwości nawilżające i bakteriobójcze, przynosi także natychmiastowe ukojenie w bólu.
Tagi: Porady, przeziębienie, zdrowie
Dodaj komentarz