Otyłość to bardzo niebezpieczna i przewlekła choroba cywilizacyjna. Choroba, z którą walczą osoby w różnym wieku, w tym również dzieci. Czym jest otyłość, jakie czynniki ją wywołują i jak przebiega leczenie otyłości? Właśnie na tym skupimy się w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do lektury!
Wiele osób nie potrafi zdefiniować otyłości i często myli ją z nadwagą. Zacznijmy więc od krótkiego wyjaśnienia czym jest nadwaga, a czym otyłość. Nadwaga to nadmierna, przekraczająca dopuszczalne normy, ilość tkanki tłuszczowej. Nieleczona nadwaga może przerodzić się w otyłość. Otyłość jest to nagromadzenie tkanki tłuszczowej, znacznie przekraczające potrzeby i możliwości adaptacyjne organizmu.
Otyłość może być wywołana przez wiele czynników.
W centrum leczenia otyłości specjaliści rozpoczynają od dokładnej analizy problemu pacjenta. Po określeniu stopnia otyłości oraz czynników, które ją wywołały rozpoczynane jest odpowiednie leczenie.
Otyłość zwiększa ryzyko pojawienia się wielu chorób, między innymi są to: cukrzyca typu II, choroby zwyrodnieniowe kości, choroby układu oddechowego, choroby serca, nowotwory, jak również problemy psychologiczne.
Jak widać, zaniedbania dotyczące wagi ciała prowadzą do nadwagi, a następnie do otyłości. Zarówno nadwaga, jak i otyłość niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, rujnują zdrowie, często też wywołują problemy psychologiczne.
Uczulamy więc, by kontrolować liczbę i jakość spożywanych posiłków oraz zadbać o kondycję fizyczną. Zwłaszcza, że każdy z nas ma dostęp do różnego typu informacji na temat zdrowej diety i ćwiczeń. Bez problemu możemy też korzystać z centrum leczenia otyłości.
Zdrowie mamy tylko, warto o nie dbać każdego dnia!
Dziękujemy portalowi Dieto-med.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.
WhPr
Tagi: nadwaga, otyłość, zdrowie
Dodaj komentarz