Jednym z najpowszechniejszych problemów kotów, z którym behawioryści zmagają się w swojej pracy, jest znaczenie moczem. Chociaż przyczyn tego stanu może być kilka, zazwyczaj okazuje się, że zwierzę cierpi na idiopatyczne zapalenie pęcherza. Jest to problem trudny w leczeniu, wymagający interwencji ze strony samego właściciela, jak i behawiorysty. Niestety, można stwierdzić, że idiopatyczne zapalenie pęcherza stało się już chorobą cywilizacyjną w dużym stopniu wynikającą z ignorowania kocich potrzeb.
Główny problem to oczywiście znaczenie moczem, lecz zazwyczaj wywiad wykazuje również na inne elementy: oddawanie moczu małymi partiami, spięcie ciała podczas mikcji czy wokalizacja w czasie korzystania z kuwety. Właściciele zwierząt często zauważają również wylizywanie cewki moczowej czy jej zablokowanie, a nawet krwiomocz. Wszystko to wskazuje na zespół dolnych dróg moczowych kotów zwany FLUTD. Do tego zbioru zalicza się FIC, czyli idiopatyczne zapalenie pęcherza. Nie ma ono zidentyfikowanej przyczyny, co sprawia, że postawienie diagnozy oraz leczenie jest zazwyczaj utrudnione.
Jedyny sposób na stwierdzenie FIC u kota to diagnoza przez wykluczenie oraz przeprowadzenie precyzyjnego wywiadu ukierunkowanego na wyłapanie potencjalnych stresorów w otoczeniu. Mimo że wszystkie koty mogą zapaść na FIC, predysponowane są kastrowane samce. Nie bez znaczenia jest również styl życia zwierzęcia – koty niewychodzące, zażywające dziennie niewiele ruchu częściej zapadają na FIC. Czynnikiem sprzyjającym idiopatycznemu zapaleniu pęcherza może być też otyłość zwierzęcia oraz sucha karma dla kota jako podstawa diety. Wszystkim tym czynnikom towarzyszy jednak stres. Na FIC zapadają często koty z natury lękliwe lub żyjące w dużej grupie, w której narażone są na różnorakie starcia. Przede wszystkim jednak idiopatyczne zapalenie pęcherza u kotów nigdy nie powinno być traktowane jako choroba jednego organu, a raczej jako poważny problem wewnątrzustrojowy.
Ze względu na fakt, że idiopatyczne zapalenie pęcherza u kotów związane jest ze stresem, tzw. terapia MEMO okazuje się najskuteczniejsza. Jest to wieloetapowa modyfikacja środowiska poprawiająca codzienny komfort życia zwierzęcia. Bardzo ważne jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb pacjenta oraz środowiska, którym żyje. Terapia służy multiplikacji elementów czyniących życie kota komfortowym oraz ograniczeniu tych, które mu szkodzą.
Warto zacząć zmiany od dobrania właściwej kuwety z odpowiednim podłożem, najlepiej miękkim i pochłaniającym maksimum płynów. Konieczne jest również utrzymywanie bardzo dobrego porządku w kuwecie. Dla kota będącego pod wpływem stresu ogromne znaczenie ma regularność w ciągu dnia, która dotyczy karmienia, zabawy, a nawet sprzątania kuwety. Kolejny istotny punkt to zagwarantowanie kotu własnych misek, których nie będzie współdzielił z innymi zwierzętami. Koty cierpiące na idiopatyczne zapalenie pęcherza wymagają także specjalnej diety mającej na celu dostarczanie dużej ilości wody do organizmu. Polecane jest wykluczenie z diety karmy suchej, na rzecz karmy mokrej, a nawet surowej. Kluczowe jest przy tym zapewnienie pupilowi stałego dostępu do wody oraz kontrola jej spożycia.
Co więcej, jeśli w domu znajduje się więcej zwierząt, konieczne jest zapewnienie pupilowi miejsca, w którym znajdzie on swój azyl – swoistą kryjówkę, ale i miejsce wypoczynku. Kot żyjący w stresie wymaga także zindywidualizowanego kontaktu z człowiekiem, dzięki któremu nie będzie on odczuwał presji otoczenia i skupi się na społecznej interakcji ze swoim właścicielem. Dobrym pomysłem jest także zagwarantowanie kotu zabawy pod swoją nieobecność z wykorzystaniem zabawek interaktywnych. Pozytywne efekty daje też wprowadzenie środków niezwiązanych z elementami środowiskowymi, jednak w wielu wypadkach skutecznych. Zaliczają się do nich kocie feromony, a w ostateczności także farmakoterapia.
Należy jednak pamiętać, że najlepiej opiekować się kotem w takim sposób, by nie dopuścić do rozwoju idiopatycznego zapalenia pęcherza. Uwzględnianie kocich potrzeb oraz ich realizacja pomaga uniknąć wywołania szkód w życiu i funkcjonowaniu zwierzęcia.
WhPr
Tagi: kot, zdrowie
Dodaj komentarz