Logo strony
Logo strony
leczenie endodontyczne

Nowoczesne leczenie endodontyczne
Opublikowano: 23 marca 2019

Endodoncja rozwija się niezwykle dynamiczne, a w ciągu ostatnich lat dokonał się ogromny postęp technologiczny w tej dziedzinie. Na rynek wprowadzono narzędzia rotacyjne oraz elektroniczne endometry, pojawiła się też możliwość powiększenia obrazu pola zabiegowego za pomocą mikroskopu. Czas leczenia kanałowego znacznie się skrócił, stało się ono mniej pracochłonne, a zarazem dokładniejsze. Odsetek przypadków leczenia zakończonych, przede wszystkim w zakresie kanałów zakrzywionych powodzeniem, zauważalnie się zwiększył.

Nowoczesne narzędzia maszynowe i precyzja na każdym etapie

W latach 90. w endodoncji pojawiły się instrumenty niklowo-tytanowe, które odmieniły metody poszerzania kanałów korzeniowych. Pozwalają one na minimalną preparację zęba w zakresie części koronowej i korzeniowej. Ponadto nowoczesne pilniki są elastyczne, dopasowują się do kanałów zęba, a ryzyko ich złamania zostało zredukowane do minimum. Z tych względów stosowanie maszynowych pilników z wzrastajacą stożkowatością powinno stanowić standard w wyposażeniu endodonty.

Kluczem do sukcesu we współczesnej endodoncji jest precyzja na każdym etapie działania. Obecnie uwzględnia się fakt, że światło kanału korzeniowego nie jest hermetycznie zamkniętym środowiskiem i dochodzi w nim do kontaktu z otoczeniem za sprawą otworu wierzchołkowego z tkankami okołowierzchołkowymi, a także od strony ubytku ze środowiskiem jamy ustnej. Właśnie dlatego konieczne jest szczelnie wypełnienie, które chroni tkanki okołowierzchołkowe przed powstaniem procesów chorobowych czy powikłaniami.

Wypełnienie i płukanie kanałów korzeniowych

Wypełnienie kanału powinno obejmować całą jego długość roboczą, która została wyznaczona podczas leczenia. Dla odpowiedniej skuteczności wypełnienie powinno charakteryzować się dobrym przyleganiem brzeżnym do ścian kanałów. By się to udało, konieczne jest właściwe opracowanie kanałów korzeniowych. Stosuje się w tym celu nowoczesne narzędzia maszynowe, lecz nawet one nie są w stanie dostatecznie oczyścić okolicy przywierzchołkowej kanału. Z tego powodu niezbędne jest także chemiczne opracowanie kanałów.

Jedynie połączenie maszynowego i chemicznego oczyszczenia daje odpowiednie rezultaty. Samo płukanie kanałów powinno trwać co najmniej 30 minut z wykorzystaniem aktywnych środków  o działaniu proteolitycznym. Coraz częściej mówi się o tym, że płukanie i dezynfekcja jest najważniejszym elementem leczenia kanałowego. Dodatkowo, dzięki maszynowemu poszerzaniu kanałów samo płukanie przebiega o wiele sprawniej, ponieważ igła płucząca nie blokuje się w okolicy ok. 1-2 mm od otworu fizjologicznego.

Trójwymiarowe techniki obrazowania

Trójwymiarowa tomografia CBCT oraz materiałowa mikrotomografia także przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby powikłań w leczeniu kanałowym. Ułatwiły one dostęp do jam zęba i właściwe opracowanie części koronowej. Możliwość widzenia w trzech wymiarach stała się narzędziem diagnostycznym, które pozwala na prowadzenie leczenia  z nawigacją. Nowe techniki opracowywania kanałów korzeniowych odmieniły oblicze endodoncji. Obecnie jego jakość jest niezwykle wysoka i nieustannie się rozwija. Zęby, które dawniej były skazane na usunięcie, obecnie można z powodzeniem leczyć.

Artykuł powstał we współpracy z czasopismem VIP

WhPr

 

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *