Logo strony
Logo strony

Czym są i jak funkcjonują specjalne strefy ekonomiczne w Polsce?
Opublikowano: 31 lipca 2019

Wpływ struktur państwowych na sytuację ekonomiczną i rynek pracy kojarzy się głównie z socjalizmem i gospodarką centralnie planowaną. Nic bardziej mylnego. Państwo ciągle ma wpływ na rozwój ekonomiczny poprzez gospodarkę podatkową, socjalną, ulgi podatkowe itp. Ponadto samorządy mogą także działać na korzyść rozwoju biznesu w swoim regionie, wpływając tym samym korzystnie na tworzenie się miejsc pracy.

Czym są specjalne strefy ekonomiczne?

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE), są to wyodrębnione administracyjnie części kraju. Działalność gospodarcza na ich terenie jest prowadzona na odrębnych warunkach. Dzięki temu firmy działające na takim obszarze mają dostęp m.in. do ulg podatkowych lub publicznej pomocy. W Polsce specjalna strefa ekonomiczna jest ustanawiana przez Radę Ministrów.

Odbywa się to na wniosek ministra do spraw gospodarki w drodze rozporządzenia. Cały proces ma miejsce po uzyskaniu opinii zarządu województwa oraz zgody rady gminy właściwej na położenie strefy. Podobnie sytuacja wygląda ze zmianami granic SSE np. wyłączeniem lub włączeniem do niej nowych terenów.

Do stref ekonomicznych najczęściej włączane są tereny inwestycyjne, którymi są już zainteresowani inwestorzy, bardzo często funkcjonujący już w danej strefie. Obecnie w Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych.

Korzyści z tworzenia takich stref są znaczne. Należą do nich m.in.:

  • zwolnienie z podatku dochodowego od dochodu z działalności prowadzonej na terenie SSE;
  • grunty z odpowiednią infrastrukturą komunikacyjną atrakcyjne dla inwestorów;
  • wsparcie administracyjne ze strony spółek zarządzających SSE w aspektach prawnych itp., często dochodzi też do tego opieka proinwestycyjna;
  • łatwość pozyskania inwestorów na danym obszarze;
  • nowe miejsca pracy oraz spadek w rejonie przyległym do strefy ekonomicznej

Oczywiście wszystkich korzyści nie da się skrócić w kilku zdaniach a ich realny poziom zależy od wielu zróżnicowanych czynników. Jednak w dalszym ciągu zarówno inwestorzy, jak i samorządy są zainteresowane tworzeniem takich stref.

Koszty związane z funkcjonowaniem w SSE

Oczywiście istnieją także utrudnienia czy dodatkowe koszta związane z funkcjonowaniem w specjalnej strefie ekonomicznej. Należą do nich np. nakłady finansowe jakie trzeba ponosić przez kilka pierwszych lat funkcjonowania w strefie. Może to być bardzo niebezpieczne zwłaszcza w przypadkach chwilowych problemów przedsiębiorstwa.

Inną opłatą, którą musi ponosić inwestor jest opłata strefowa, która obowiązkowa jest przez cały okres funkcjonowania na terenie strefy. Często też w strefach ekonomicznych ograniczane są rodzaje działalności jakie można prowadzić na terenie strefy. Doszukiwać wad można się także wśród cen nieruchomości oraz licznych dodatkowych obowiązków w zakresie sprawozdawczości.

Reasumując strefy ekonomiczne w Polsce rozwijają się prężnie. Obecnie szacuje się, że Specjalne Strefy Ekonomiczne przyciągnęły inwestycje, które są warte blisko 112 mld złotych, zapewniając ok. 312 tys. miejsc pracy. Obecnie obowiązujące przepisy gwarantują funkcjonowanie Specjalnych Stref Ekonomicznych do 31 grudnia 2026 roku.

WhPr

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

obsługa prawna przedsiębiorstwa

Dlaczego obsługa prawna przedsiębiorstwa jest...

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym...
Mobbing w Pracy

Mobbing w Pracy – Jak Go Rozpoznać i Ja...

Mobbing w miejscu pracy jest w Polsce całkowicie zakazany. Należy jedn...
prawo gospodarcze

Znaczenie współpracy z kancelarią prawa gospo...

Prawo gospodarcze jest kluczowym elementem umożliwiającym skuteczne i...