Wiele fragmentów ustawy o broni i amunicji może wydawać się bardzo zaskakujące, ponieważ ich interpretacja co do faktu, co zalicza się do broni, jest często inna niż pierwsze myśli, jakie przychodzą do głowy po usłyszeniu nazwy poszczególnych kategorii.
Wśród broni białej nie znajdzie się praktycznie żadnych ostrzy. Dlatego wszelkiego rodzaju noże, maczety czy nawet miecze mogą być bez problemu noszone przez osoby cywilne. Warto zaznaczyć w tym również, że nie ma absolutnie żadnych przepisów regulujących dozwoloną długość ostrza, co jest częstym twierdzeniem osób niezaznajomionych z tematem. Jedyne ostrza, jakie zaliczane są do broni białej, to ostrza ukryte w przedmiotach ich nie przypominających – a więc na przykład nóż wysuwający się z cholewki buta czy szpada w parasolu. Kolejnymi przedmiotami zaliczanymi do broni białej są kastet oraz nunczako. Zalicza się do niej też każdy przedmiot zakończony ciężkim, twardym materiałem lub posiadający rdzeń z takiego materiału (nie zaliczają się jednak do tej kategorii sprzedawane w Polsce pałki teleskopowe, zarówno hartowane, jak i niehartowane) oraz przedmioty wykonane z drewna lub innego twardego ciężkiego materiału, imitujące kij baseballowy.
Broń pneumatyczna to znane większości ludzi wiatrówki. Do broni pneumatycznej nie zaliczają jednak te egzemplarze, których moc nie przekracza 17 J.
Miotacze gazu obezwładniającego również traktuje się jako broń, tyczy się to jednak jedynie profesjonalnych miotaczy wykorzystywanych przez wyspecjalizowane jednostki mundurowe. Ręczne miotacze gazu obezwładniającego nie zaliczają się do tej kategorii, co również jest regulowane przez ustawę o broni i amunicji. Dlatego kupno gazu tożsamego nawet z tym noszonym przez funkcjonariuszy policji nie jest absolutnie żadnym problemem.
Posiadanie kuszy wymaga stosownych pozwoleń, nie są jednak one wymagane w przypadku łuków, niezależnie od ich siły naciągu, przeznaczenia czy budowy.
Uznawanie tego typu przedmiotów za broń dotyczy szczególnie paralizatorów i teaserów stosowanych przez formacje mundurowe. Te dostępne dla osób cywilnych, których średnie wartości prądu w obwodzie nie przekraczają 10 miliamperów, nie wymagają żadnych pozwoleń.
Według prawa do broni zaliczane są prawie wszystkie rodzaje broni palnej, sygnałowej czy gazowej. Wyjątkiem są repliki broni wykonanej przed rokiem 1885. Warunkiem jest fakt, że musi być to replika rozdzielnego ładowania. Oznacza to, że zarówno spłonka, jak i pocisk muszą być ładowane osobno. Jest to bardzo interesująca alternatywa dla osób chcących posiadać względnie skuteczną „broń” bez konieczności zdobywania pozwoleń. Czarnoprochowce mają dość niską celność i długi czas przeładowania, ich atutem jest jednak fakt, że nie są bronią w myśl ustawy, co sprawia, że do ich przechowywania nie trzeba mieć specjalnej pancernej szafy.
WhPr
Tagi: broń, kusza, prawo„Czarno prochowce mają dość niską celność” serio ? 🙂
„i długi czas przeładowania” hmmm to zależy, bo załadowany bębenek można przełożyć w kilka sekund.
Dodaj komentarz