Logo strony
Logo strony
Odszkodowanie w Szkocji

Odszkodowanie w Szkocji – jakie występują zasady?
Opublikowano: 6 lutego 2020

Procesy odszkodowawcze prowadzone na terenie całej Wielkiej Brytanii wyglądają bardzo podobnie. Nie inaczej jest też w Szkocji. Jeśli doznaliśmy jakiejś szkody w wyniku działań trzeciej osoby, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie w każdym przypadku jest to możliwe. Potrzebne są ku temu przekonujące dowody. Jakie więc kryteria trzeba spełnić, aby uzyskać odszkodowanie w Szkocji?

Czy nasza sprawa jest sprawą o odszkodowanie?

Aby móc w ogóle rozważać podjęcie odpowiednich kroków, by zacząć ubiegać się o rekompensatę, należy najpierw zastanowić się nad paroma kwestiami. Czy jesteśmy w stanie zebrać wystarczające dowody dotyczące tego, kto ponosi (choćby częściową) odpowiedzialność za nasze straty bądź urazy? Bardzo ważne jest także, aby mowa była o wydarzeniu, które miało miejsce nie dawniej niż trzy lata temu. Po tym czasie sprawa traci swój potencjał prawny. Nie można więc uzyskać już wtedy odszkodowania, chyba że nasz przypadek jest w jakiś sposób szczególny i można zaliczyć go do wyjątków.

Jeśli nadal mamy wątpliwości w kwestii, czy przysługuje nam odszkodowanie, najlepiej zwróćmy się o pomoc do profesjonalistów. Prawnicy oraz firmy odszkodowawcze we współpracy z prawnikami oferują bezpłatne konsultacje, podczas których możemy opisać swoją sytuację. Doradca z łatwością na takim spotkaniu poinformuje nas, czy powinniśmy ubiegać się o rekompensatę oraz jak wysokie są nasze szanse na wygraną.

Na jakich zasadach przyznawana jest rekompensata?

Jeśli zbierzemy wystarczająco dużo dowodów, które jednoznacznie wskazują, kto ponosi winę za wypadek, a także uda nam się dowieść, jak skutki tego niefortunnego wydarzenia wpłynęły na nasze życie, najprawdopodobniej sprawę wygramy. Wysokość rekompensaty wylicza się zawsze w sposób indywidualny, ponieważ w grę wchodzi wiele różnych czynników. Pomimo iż ktoś nam znajomy mógł brać udział w podobnym wypadku, a jego obrażenia są porównywalne z naszymi, możemy otrzymać diametralnie inną wysokość odszkodowania. Do sumy rekompensaty wlicza się również stracony dochód i inne dodatkowe wydatki, jakie musieliśmy ponieść w wyniku wypadku – na przykład koszty opiekunki dla dziecka czy koszt podróży do specjalisty medycznego, czy nawet koszty parkingu pod kliniką medyczną. Rekompensata ma za zadanie przede wszystkim zwrócić nam wszelkie straty finansowe, ale oprócz tego dochodzą jeszcze do tego straty emocjonalne. Jeśli w wyniku wypadku przechodzimy przez syndrom stresu pourazowego lub mamy stany depresyjne, które to zaburzenia utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, również powinno zostać to uwzględnione w wysokości odszkodowania.

Zasada „No Win, No Fee”

Niestety nadal często bywa, że nie wychodzi się ze sprawą o odszkodowanie, ponieważ uważa się, że sprawa nie ma szans na wygraną, a kogoś nie stać na ponoszenie kolejnych kosztów. Na szczęście z tego powodu powstała instytucja „No Win, No Fee”, która w skrócie polega na tym, że prawnik czy firma odszkodowawcza nie pobiera żadnych opłat na początku trwania sprawy, a jedynie bierze swoją gażę z końcowej puli uzyskanego odszkodowania. Oznacza to także, że w przypadku przegranej nie ponosi się żadnych kosztów.

WhPr

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

obsługa prawna przedsiębiorstwa

Dlaczego obsługa prawna przedsiębiorstwa jest...

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym...
Mobbing w Pracy

Mobbing w Pracy – Jak Go Rozpoznać i Ja...

Mobbing w miejscu pracy jest w Polsce całkowicie zakazany. Należy jedn...
prawo gospodarcze

Znaczenie współpracy z kancelarią prawa gospo...

Prawo gospodarcze jest kluczowym elementem umożliwiającym skuteczne i...