Okazuje się, że specjalna profilaktyka prozdrowotna w zakresie picia wody tylko idealnie czystej nie dotyczy tylko regionów obarczonych dużym ryzykiem zachorowań.
Nie musimy wyjeżdżać do tzw. Krajów Trzeciego Świata czy dalekiej Afryki, by wodą się po prostu zatruć. Chociaż na terenie całej Polski woda z kranów podobno jest zdatna do picia i to bez potrzeby jej uprzedniego przegotowania, to kolejne przypadki objawów chorobowych po jej wypiciu wskazują, że nadal zdarzają się przypadki, w których wodzie wykazane zostają bakterie mogące mieć negatywny wpływ na ludzki organizm. Zanim zdecydujesz się napić wody z niewiadomego źródła, dobrze się zastanów. Dowiedz się, jak zanieczyszczona woda może wpłynąć na Twój organizm. Poznaj pierwsze objawy zatrucia wodą, by móc od razu reagować. Sprawdź też, jak zapobiegać chorobom i cieszyć się zawsze krystalicznym źródłem gaszenia pragnienia.
W wodzie, która wywołała objawy zatrucia, najczęściej występuje bakteria coli. Rzeczywiście ta gromadzi i rozmnaża się głównie w warunkach gorącego klimatu, ale nie brakuje przypadków jej występowania także w naszym kraju. Pamiętajmy, by zwracać uwagę nie tylko na źródło wody, bo wystarczy dobra butelka filtrująca, by ją skutecznie oczyścić, ale również na naczynie, z którego pijemy. To w nim mogą być nagromadzone bakterie szkodzące zdrowiu.
Co istotne, objawy wskazujące na zatrucie wodą złej jakości nie muszą występować wszystkie i w wysokim natężeniu. Zdarza się, że na początku w ogóle trudno je rozpoznać, a pacjent pozostaje nieświadomy problemu.
Najczęściej jednak pierwszym objawem są nudności, wymioty, brak apetytu. Pojawia się też ból brzucha oraz biegunka. Takich symptomów nie można lekceważyć, ponieważ niektóre czynniki, które skaziły wodę, mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. W skrajnych przypadkach może dojść do upośledzenia układu pokarmowego oraz moczowego, a dysfunkcje pojawią się w zakresie prawidłowego funkcjonowania nerek.
Przede wszystkim trzeba nawadniać organizm wodą z wiadomego, sprawdzonego źródła. Warto, by zawsze towarzyszyła nam butelka na wodę z dodatkowym filtrem węglowym, która w 5 minut przygotuje dla nas wodę zdatną do picia, jeśli nie mamy takiej pewności. Taka butelka do wody sprawdzi się przede wszystkim poza domem, na wycieczkach, w miejscach, w których nie mamy pewności co do należytej jakości wody.
Najważniejsza jest profilaktyka. Trzeba pamiętać, że do zatrucia wodą nie musi dojść po jej spożyciu w dużej ilości. Czasem wystarczy przepłukanie nią jamy ustnej podczas mycia zębów, by doszło do zatrucia.
Artykuł powstał na podstawie materiałów dostępnych na stronie oficjalnego polskiego dystrybutora marki i-Water:
WhPr
Tagi: bezpieczeństwo, higiena, woda, zatrucie, zdrowie
Dodaj komentarz