Kryzysowe sytuacje dotykają nie tylko indywidualnego człowieka, ale też rzutują na funkcjonowanie całej rodziny. Niekiedy konflikty między małżonkami lub dziećmi wpływają na pogorszenie relacji rodzinnych, są przyczyną rozwodów lub osłabienia więzi. Terapia rodzin, w tym małżeńska, służy wskazywaniu przyczyn i sposobów rozwiązania problemów rodzinnych.
W terapii rodzinnej powinna uczestniczyć cała rodzina, bez względu na to kto wpływa na pogorszenie relacji w rodzinie. Tak naprawdę, rzadko problemy w komunikacji wynikają tylko z działań jednej osoby. Rodzina działa jak naczynia połączone i postępowanie każdego z jej członków rzutuje na całą resztę.
Do terapeuty powinni udać się rodzice, którzy dostrzegają niepokojące objawy w zachowaniu swoich dzieci (np. niechęć do nauki, agresywne zachowania w domu i w szkole, problemy z rówieśnikami), pary, które nie mogą dojść do porozumienia lub rodziny, które mają trudności w utrzymywaniu dobrych relacji. Do gabinetów psychologicznych i psychoterapeutycznych trafiają także rodziny dotknięte traumatyczną sytuacją np. wypadkiem lub śmiercią kogoś bliskiego. Nie istnieje definicja problemów, które kwalifikują się do konsultacji terapeutycznej. Każda rodzina może i powinna skorzystać z usług terapeuty, jeśli czuje taką potrzebę.
Terapeuta pomoże rozwiązać konflikty i wskaże sposoby radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi oraz metody, które ułatwią wzajemną komunikację. Zrozumienie potrzeb i problemów drugiej osoby jest bardzo ważne dla każdej wartościowej relacji. Terapia rodzin wpływa na:
Obecnie w terapii obowiązuje podejście niesystemowe, zorientowane na zmianę zachowania jednego z członków rodziny (np. ojca alkoholika) lub systemowe, które zakłada, że zmiana w obrębie jednego systemu np. na linii mąż-żona wpływa na funkcjonowanie całego systemu (czyli rodziny). Z tego powodu uczestniczenie w terapii rodzinnej ma sens, jeżeli biorą w niej udział wszyscy członkowie rodziny.
Metoda terapeutyczna jest dobierana indywidualnie przez psychologa. Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób terapii, ponieważ każda rodzina zmaga się z innymi problemami oraz obowiązuje w niej inna struktura i hierarchia.
Wyróżniamy następujące metody terapeutyczne:
Terapia rodzin może okazać się przełomowym doświadczeniem, które pomoże naprawić lub poprawić stosunki między członkami rodziny.
WhPr
Tagi: społeczeństwo, terapia, terapia rodzin, zdrowie
Dodaj komentarz