Logo strony
Logo strony
Greccy filozofowie

Greccy filozofowie wierzyli w reinkarnację
Opublikowano: 13 sierpnia 2020

Mało kto dziś wie, że wiara w reinkarnację stanowiła ważny element religijności starożytnej Grecji. Ideę tę zawarli w swojej myśli najsławniejsi filozofowie greccy. Odnajdujemy ją w pismach Platona i przekazach na temat nauczania Sokratesa i Pitagorasa.

Jak pisze Wojciech Ostrowski w lipcowym numerze magazynu „Mówią Wieki”: Wyobrażenia o religii greckiej kształtowane są zazwyczaj na podstawie opowieści poetów tworzących we wczesnej epoce archaicznej. Tymczasem jeszcze przed końcem tej epoki dawne mity poddawane były krytyce. Na przykład Ksenofanes z Kolofonu potępiał Homera i Hezjoda za nadawanie bogom ludzkich cech fizycznych i charakterologicznych.

Według wiedzy szkolnej starożytny Grek po śmierci wędrował do świata umarłych, gdzie był sądzony za uczynki w życiu doczesnym, źli trafiali do Tartaru, a dobrzy na Wyspy Szczęśliwe. W pismach Platona do tej perspektywy dołączona została jeszcze kara pośrednia, jaką był krąg wcieleń. U Platona występny człowiek odradza się w postaci różnych istot żywych aż osiągnie prawo do szczęścia po śmierci. Nie trwa ono jednak wiecznie, bo po tysiącu lat w zaświatach każda dusza wracała do świata żywych.

Jak greccy filozofowie wyobrażali sobie losy świata?

W kosmologii starożytnej Grecji świat cyklicznie rodzi się i umiera. Wraz z nim powstają i giną istoty ludzkie, a w niektórych wersjach również bogowie. Niektórzy filozofowie greccy twierdzili więc, że również każdy człowiek odradza się w nowym świecie. Taką wizję przedstawili Heraklit z Efezu i Empedokles.

Heraklit twierdził, że świat jest doskonały. Nie może być mowy zatem o karze za złe uczynki, ponieważ wszystkie działania człowieka składają się na doskonałość świata.  Skoro zatem życie ludzkie jest doskonałe, człowiek będzie je przeżywał w nieskończoność tak samo.

Empedokles natomiast opisywał podwójny cykl wcieleń. Przyczyną pierwszego jest kara za występek. W jej wyniku człowiek przez 30 tysięcy lat wciela się w różne stworzenia lądowe i morskie, a na po jej odbyciu osiągnie szczęście pomiędzy bogami. Drugi cykl związany jest z powstawaniem i zagładą świata. W tym cyklu człowiek w nieskończoność popełniał będzie tę samą zbrodnię i odbywał karę w postaci trzydziestu tysięcy lat reinkarnacji.

 

Źródło – „Mówią Wieki”; lipiec 2020

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Święty Graal

Świętego Gralla można zobaczyć. Nie wiadomo j...

Wielu ludzi szuka Świętego Graala, ale mało kto wie, że można...
Król Karol

Dlaczego Król Karol III bierze zakładników?...

Branie zakładników kojarzy się zwykle z organizacjami terrorystycznymi...
Niecodzienne Historie

Niecodzienne Historie – Fundacja Łączka...

Niecodzienne Historie - to cykl podcastów, które uruchamia Fun...
Wieliczka Globtroter

Magia Wieliczki. Dziennikarze Globtrotera w k...

Wiosenną wyprawę  do Kopalni Wieliczka, którą zorganizowało Stowarzysz...