Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, ludność dużych i średnich miast w Polsce od 1989 roku znacząco spadła. Odpowiadają za to dwa czynniki: ujemny przyrost naturalny i ujemne saldo migracji. Od 1989 roku spadł też odsetek ludności zamieszkałej w miastach. O ile w 1991 wynosił on 62 procent, to w 2019 roku 60 proc. Nie wszystkie jednak miasta kurczą się. Jak wynika z danych GUS dynamika wzrostu liczby ludności jest bardzo różna w poszczególnych miastach.
W okresie III RP obserwowaliśmy odwrócenie zjawiska charakterystycznego dla czasów PRL. Wtedy znacznie więcej ludzi przeprowadzało się ze wsi do miast. Po przemianach 1989 roku migracja zmieniła kierunek.
W roku 1990 największym miastem w Polsce była Warszawa na drugim miejscu znalazła się Łódź a trzecie miejsce zajmował Kraków. Liczba ludności dwudziestu największych miast w Polsce przedstawiała się następująco:
Do roku 2019 w zestawieniu zaszły pewne zmiany. Przede wszystkim Łódź spadła na trzecie miejsce, podczas gdy Kraków awansował na drugie.
Katowice spadły z dziewiątego miejsca na jedenaste wyprzedzone przez Lublin i Białystok,
Duży spadek zaliczył Sosnowiec – z dwunastego miejsca na szesnaste, natomiast Bytom całkiem wypadł z rankingu.
Gdynia zaliczyła awans z miejsca czternastego na dwunaste a Radom z szesnastego na czternaste.
Gliwice spadły z miejsca siedemnastego na dziewiętnasta, a Zabrze wypadło z rankingu.
Z miejsca dwudziestego na piętnaste awansował Toruń.
W rankingu pojawiły się natomiast: Rzeszów na siedemnastym i Olsztyn na dwudziestym miejscu.
Ludność miast w Polsce spada, co widać po łącznych danych dla 20 największych metropolii. W 1990 roku łączna liczba ludności dwudziestu największych miast w Polsce wyniosła 8,8 mln a do 2019 roku spadła do 8,4 mln.
Najwięcej mieszkańców w liczbach bezwzględnych przybyło w Warszawie – 135 tysięcy, na kolejnych miejscach znalazły się: Rzeszów – 43 tysiące i Kraków – 28 tys. Miasta, które straciły największą liczbę ludności licząc w wartościach bezwzględnych to: Łódź – 168 tys., Katowice – 74 tysiące i Bytom – 66 tys.
Spośród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców największy procentowy wzrost liczny ludności miał miejsca w Rzeszowie – 28,1 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: Zielona Góra – 23,68 proc, Białystok – 9,96 procenta, Warszawa – 8,15 proc. oraz Olsztyn – 5,52 proc.
Największe procentowe spadki zanotowały: Tychy – -33,33 proc., Bytom – -28,57 proc., Sosnowiec – -22,78 proc., Wałbrzych – -21,28 procenta oraz Katowice – -20, 16 proc.
Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: GUS
Tagi: demografia, historia, ludność, miasta, Warszawa
Dodaj komentarz