Logo strony
Logo strony
Nessebar

Nessebar – urok Bułgarii niezmienny od wieków
Opublikowano: 24 października 2021

Bułgaria od wielu lat doceniana jest przez naszych rodaków, jako miejsce idealne na spędzenie  urlopu. Lata temu wakacje w Słonecznym Brzegu czy na Złotych Piaskach wywoływały zazdrość u wszystkich, którzy nie mogli sobie na nie pozwolić. Teraz sytuacja się zmieniła – na wakacje w Bułgarii wcale nie potrzeba fortuny. W dalszym ciągu jednak urlop w Bułgarii wzbudza zachwyt, ponieważ jej urok jest niezmienny od wieków.

Nessebar – miasto na liście UNESCO

Nessebar to niewielkie miasteczko, położone zaledwie 30 minut spacerkiem od popularnego kurortu Słoneczny Brzeg. Mimo niewielkich gabarytów jest to prawdziwa perełka Bułgarii i warto o nią zahaczyć podczas wakacji w tej okolicy. Starożytne miasteczko dzieli się na dwie części – nową oraz starą. I to właśnie ta stara, zbudowana na półwyspie wchodzącym w głąb Morza Czarnego, od 1983 roku wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Każdy, kto chociaż raz przespaceruje się po tamtejszych urokliwych uliczkach, zrozumie trafność tej decyzji.

Nowy czy stary Nessebar?

Zdecydowanie stara część jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów podczas wakacji w Bułgarii. W nowej części Nessebaru znajdują się budynki mieszkalne, instytucje, sklepy i sklepiki. Natomiast wystarczy, że wkroczy się na trakt prowadzący na Stare Miasto, by poczuć starożytny klimat Nessebaru. Przejście na „wyspę” Starego Miasta otwiera dawny, autentyczny wiatrak, który w zamierzchłych czasach pełnił funkcję młyna miejskiego. Nadal jest to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc Nessebaru. Zaraz potem oczom turystów ukazują się zabudowy Starego Miasta, otoczone obowiązkową zielenią, ale także różnobarwnymi kwiatami. I tutaj zaczyna się podróż do przeszłości…

Nessebar

Przejście na „wyspę” Starego Miasta otwiera dawny, autentyczny wiatrak, który w zamierzchłych czasach pełnił funkcję młyna miejskiego.

Na czym polega urok Nessebaru?

Z pewnością wszyscy miłośnicy historii poczują się tutaj jak w raju. Starożytne mury postawione zostały aż 3000 lat temu. Nessebar był we władaniu Rzymian, Greków, Bułgarów, Turków… Każdy naród odcisnął na mieście swoje piętno, stąd też jego urok. Coś dla siebie znajdą pasjonaci przeszłości – jak, chociażby Muzeum Archeologiczne, zlokalizowane zaraz przy wejściu na teren Starego Miasta. Wielbiciele architektury z pewnością docenią oryginalne i pełne piękna cerkwie, których w całym starym Nessebarze było 40! Teraz turyści mogą nacieszyć oczy takimi perełkami jak cerkiew Jana Chrzciciela, cerkiew św. Apostołów czy Bazylika św. Sofii. Spacerowicze doceniają urok wąskich, ukwieconych uliczek, które pokrywają całą starówkę Nessebaru. A w uliczkach – raj dla fanów zakupów. Klimatyczne stragany, czarodziejskie wnętrza sklepików aż proszą, aby podejść, obejrzeć i oczywiście kupić.

Co warto kupić podczas wizyty w Nessebarze?

Z pewnością warto pokusić się na butelkę bułgarskiego wina – Bułgaria słynie z tego, że produkuje wyśmienite trunki. Warto też zaopatrzyć się w tradycyjne różane kosmetyki – ich zapach pozostaje świeży nawet przez kilka lat! Nessebar słynie także z produktów koronkowych – takie rękodzieło także warto przywieźć do domu. Podczas spaceru po Starym Mieście, z pewnością dopadnie głód. I bardzo dobrze! Tutejsze klimatyczne restauracje, zawieszone nad brzegiem morza to miejsca, które rozpieszczą nawet najbardziej wyrafinowane podniebienia. Faszerowane papryki rozpływają się w ustach, a kawarna, czyli zapiekane z serem i warzywami mięso, da solidny zastrzyk energii na dalsze zwiedzanie.

Nessebar

Bułgaria w czasach pandemii

Na chwilę obecną, aby wjechać do Bułgarii, należy przedstawić  wynik negatywnego testu PCR lub negatywnego testu antygenowego. Do wjazdu uprawnia także dokument potwierdzający przejście COVID-19 w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od daty wjazdu do Bułgarii, jak również certyfikat potwierdzający ukończony cykl szczepień przeciwko Covid-19, przy czym ostatnia dawka szczepionki powinna być przyjęta co najmniej 14 dni przed przyjazdem do Bułgarii. Jednak z racji na dynamiczną sytuację pandemiczną na świecie, informacje na bieżąco należy sprawdzać na stronie: https://www.gov.pl/web/bulgaria.

Patrycja Matacz

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *