Apteki spełniają coraz więcej funkcji, a co za tym idzie, stają się coraz częściej odwiedzane przez klientów, którzy nie tylko korzystają z pomocy farmaceuty w okienku, ale mają też możliwość wybrania odpowiednich kosmetyków czy suplementów z półek. Wystrój i aranżacja wnętrz aptek musi dostosowywać się do potrzeb klientów, tak aby ułatwić im nie tylko poruszanie się, ale również odszukanie konkretnych produktów. Nowoczesna apteka powinna mieć schludny i minimalistyczny design. Ogromną rolę odgrywa przejrzystość kompozycji, a także nastrój w pomieszczaniu. Jako że apteka to placówka społeczno-zdrowotna, nie może być miejscem przygnębiającym oraz rozpraszającym, zatem jej wnętrze powinno być uporządkowane i przyjemne dla klientów.
Zaprojektowanie dobrze zorganizowanej i klarownej apteki wymaga czasu i umiejętności. Oczywiście projekt można wykonać samemu, jednak zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zlecenie tego profesjonalistom. Wykwalifikowani i doświadczeni w fachu specjaliści doskonale będą wiedzieli jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w danym wnętrzu. Od najbardziej ogólnych zamysłów rozmieszczenia mebli oraz wyboru materiałów, po szczegółowe plany uwzględniające nawet najmniejsze akcesoria jak stopki i wsporniki półek. Wszystkie elementy apteki muszą ze sobą współgrać i tworzyć jednolitą całość. Przed samym procesem projektowania należy określić metraż pomieszczenia, w celu wydzielenia powierzchni sprzedażowej oraz zaplecza. Zaplecze jest niezwykle istotne, to właśnie tam znajduje się laboratorium oraz magazyn. W magazynie musi panować odpowiednia temperatura i dobra wentylacja. Są to bardzo ważne czynniki, ponieważ zbyt wysoka temperatura w magazynie prowadzi do zepsucia leków. Dostęp do magazynu powinien być prosty zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz apteki. Ma to szczególne znaczenie przy załadunku i rozładunku towaru. Kolejnym ważnym aspektem jest zaplanowanie rozmieszczenia pomieszczeń socjalnych takich jak toalety i szatnie. Następnie warto podjąć decyzję, czy w aptece ma się znajdować izba recepturowa, czyli miejsce, w którym przygotowywane są leki dla konkretnych klientów. W zależności od tego, czy leki mają być przygotowywane w warunkach sterylnych lub też niesterylnych, konieczne może być wydzielenie nowej przestrzeni od pozostałych pomieszczeń.
Apteki są miejscem, gdzie potrzeba magazynowania oraz eksponowania towaru musi współgrać z porządkiem, oraz wysoką funkcjonalnością mebli i akcesoriów. Wyposażenie nowoczesnej apteki powinno być zaawansowane technologicznie, a jednocześnie minimalistyczne. Poszukując dobrych marek, specjalizujących się w projektowaniu wnętrz aptek oraz mebli aptecznych warto przyjrzeć się ofercie ICAS. To firma z wieloletnim doświadczeniem, która wychodzi naprzeciw potrzebom i gustom klienta oraz zmieniającym się trendom i oczekiwaniom rynku. W swojej ofercie ma specjalnie zaprojektowane regały, meble apteczne oraz wszelkie inne elementy wyposażenia apteki. Są one zachowane w minimalistycznym i linearnym stylu, dzięki czemu umożliwiają zachowanie wizualnego porządku i czystości oraz szybkie znalezienie poszukiwanych produktów przez klienta. Stylowe wykończenia z drewna, szkła lub metalu podnoszą walory estetyczne wnętrza i doskonale dopasowują się do gustu klientów. Kolorystyka wyposażenia apteki odgrywa ważną rolę. Najlepszym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach jest przeważająca biel, dzięki której możliwe jest uzyskanie przytulnego i sterylnego wnętrza. Biel warto jednak skomponować z innym kolorem np. z zielenią. Takie rozwiązanie przyniesie powiew świeżości, spokoju oraz odrobinę pozytywnej energii.
W celu uzyskania nowoczesnego wnętrza apteki nie jest konieczne wynajmowanie nowego lokalu i zaczynanie wszystkiego od nowa. Dla właścicieli chcących odświeżyć wygląd pomieszczenia doskonałym rozwiązaniem będzie modernizacja. Należy ją rozpocząć od rozplanowania nowego układu mebli oraz wyboru szuflad i regałów, które stanowią najważniejsze narzędzia pracy. Biorąc pod uwagę estetykę i funkcjonalność, należy dopasować nowe meble do wnętrza, tak aby wpisywały się w nie w sposób spójny i niewymuszony. Znając dokładne wymiary pomieszczenia oraz jego plan, wraz z zapleczem, możliwe jest ergonomiczne i skuteczne zaprojektowanie nowej przestrzeni. Pod uwagę należy wziąć rozmiar oraz umieszczenie lady, ekspozytorów, regałów i systemów szuflad. Wszystkie te elementy muszą być łatwo dostępne zarówno dla pracowników, jak i klientów. Ponadto, powinny być łatwe w czyszczeniu, a także muszą umożliwiać prostą i szybką zmianę asortymentu. Zmodernizowane wnętrze apteki z pewnością przełoży się na satysfakcję klientów oraz dobre samopoczucie jej pracowników.
Agata Zaremba
Tagi: apteka, meble, meble apteczneSuper zdjęcie – taka apteka była w Białowieży – 30 lat temu – fajne wspomnienia
Stal nierdzewna i tworzywo połączone z drewnem
Dodaj komentarz