Przestrzeń biurowa to miejsce, w którym większość ludzi spędza znaczną część swojego czasu w ciągu dnia. Ważne zatem jest, aby ta przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna i przyjazna dla pracowników. Aranżacja biura ma wpływ na wiele aspektów pracy, w tym na produktywność, motywację i ogólny komfort pracowników.
Ergonomia w miejscu pracy jest kluczowym elementem, który wpływa na zdrowie, komfort i efektywność pracowników. W dzisiejszych czasach większość osób spędza w biurze dużo czasu, siedząc przy biurkach i korzystając z komputerów. Ważne zatem jest, aby meble biurowe były wygodne i zdrowe. Tu szczególną rolę także powinna odgrywać konsultacja z osobami specjalizującymi się rozmieszczeniem mebli jak i samymi meblami.
W pracy biurowej drugim fundamentem jest wygodne, dobre krzesło biurowe, które powinno zapewnić prawidłową postawę ciała, zapobiegać bólowi pleców i szyi.
Biurko powinno być na tyle duże, aby pomieścić niezbędne narzędzia pracy, a także umożliwiać swobodne poruszanie się wokół niego.
Oświetlenie w biurze wpływa na jakość pracy oraz zdrowie pracowników. Odpowiednio dobrane może zwiększyć wydajność pracy, poprawić samopoczucie pracowników, a także zapobiegać zmęczeniu oczu i bólom głowy.
Zbyt słabe światło może powodować zmęczenie oczu, podczas gdy zbyt silne może powodować bóle głowy. Optymalne natężenie światła to okolice 500-1000 luksów w miejscu pracy przy biurkach. 300-500 luksów powinno występować w miejscach ogólnodostępnych, takich jak korytarze czy poczekalnie.
Kolorystyka oświetlenia również ma wpływ. Jasne światło dzienne jest najlepsze dla zdrowia i dobrego samopoczucia, ale w przypadku braku światła dziennego należy wybrać oświetlenie białe lub niebieskie, które pobudza organizm i zwiększa koncentrację.
Akustyka w biurze to często podnoszony temat w miejscach pracy. Zbyt duża głośność i hałas powoduje mniejsze skupienie na pracy.
Istnieje kilka sposobów na poprawę akustyki. Pierwszym krokiem jest stosowanie materiałów dźwiękochłonnych. Na rynku dostępne są panele dźwiękochłonne i tapicerowane meble. Zastosowanie ich pozwala na pochłanianie przez nie dużej części odgłosów.
Drugim sposobem jest stosowanie dywanów lub wykładzin. Są dobrymi materiałami do absorpcji dźwięków i odbijaniu ich.
Powyższe rozwiązania, nie izolują hałasu i dźwięków idealnie. Pracownicy, którzy muszą rozmawiać przez telefon potrzebują cichego miejsca. Do takich miejsc pracy jedynym słusznym wyborem są panele akustyczne, które izolują miejsce pracy przed większością dźwięków i hałasu.
Dekoracje w biurach to nie tylko ozdoba, ale również elementy wpływające pozytywnie na pracowników. Warto zatem wybrać takie, aby pasowały do stylu przestrzenii biurowej i specyfiki branży danej firmy. Dodatki powinny być funkcjonalne, ergonomiczne i nie przeszkadzały w przemieszczaniu się. Poniżej kilka ciekawych rozwiązań nad którymi warto się zastanowić:
Dodaj komentarz