Logo strony
Logo strony
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jakie są naturalne sposoby na walkę z objawami
Opublikowano: 4 lipca 2023

Skóra atopowa jest bardzo wymagająca i potrzebuje prawidłowej pielęgnacji. Niestety dbanie o skórę z atopowym zapaleniem nie jest łatwe. Warto poznać domowe sposoby na leczenie AZS, dzięki który znikną nieprzyjemne dolegliwości, a samopoczucie znacząco się poprawi. Nie trzeba stosować drogich preparatów, wystarczą naturalne kosmetyki, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry atopowej. Przekonaj się, jakie wybrać najlepiej i jak je stosować.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy atopowego zapalenia skóry są uciążliwe i nieprzyjemne. Osoby, które zmagają się z AZS mogą zauważyć u siebie:

  • Świąd na skórze.
  • Zaczerwienienia naskórka.
  • Suchość skóry.
  • Tworzącą się na skórze „rybią łuskę”.
  • Rumień.

Przy prawidłowej pielęgnacji objawy te mogą zostać wyciszone. Jednak pod wpływem niektórych czynników nawracają. Do nasilenia się objawów atopowego zapalenia skóry przyczynić się może:

  • Wysoka temperatura.
  • Nieprawidłowy styl życia.
  • Drapanie zmian skórnych.
  • Stosowanie kosmetyków o działaniu wysuszającym i podrażniającym.

Warto pamiętać, że w przypadku tego schorzenia wymagana jest konsultacja lekarska. Specjalista na podstawie wywiadu i wyników badań zadecyduje o włączeniu odpowiedniego sposobu leczenia. Bardzo ważna jest jednak prawidłowa pielęgnacja i domowe sposoby na radzenie sobie z problemem. Jakie są naturalne sposoby na zwalczanie atopowego zapalenia skóry?

Kąpiele na atopowe zapalenie skóry

Kąpiele są bardzo ważnym etapem pielęgnacji skóry atopowej. Ważne jest jednak to, by woda nie była za gorąca. Dodatkowo kąpiel nie powinna trwać więcej niż półgodziny. To samo tyczy się kąpieli pod prysznicem.  Czasie kąpieli do wody można dodać kilka łyżeczek olejku roślinnego. Dzięki temu skóra będzie dobrze nawilżona, zniknie uczucie swędzenia i ściągnięcia.

Olej kokosowy na atopowe zapalenie skóry

Naturalnym kosmetykiem, który ma doskonały wpływ na kondycję skóry atopowej, jest olej kokosowy. Najlepiej wybierać nierafinowany olej kokosowy. Produkt ten ma działanie silnie nawilżające. Dodatkowo wzmacnia naturalną barierę lipidową naskórka, dzięki czemu ochroni skórę przed wysuszeniem, oraz negatywnym działaniem czynników zewnętrznych i atmosferycznych. Wykorzystać można go na kilka sposobów. Olej  kokosowy na atopowe zapalenie skóry najlepiej nakładać bezpośrednio na skórę i wsmarowywać jak krem lub dodać kilka łyżeczek do kąpieli.

Prawidłowa temperatura i wilgotność powietrza w domu z osobami z AZS

W sezonie jesienno-zimowym objawy atopowego zapalenia skóry mogą się nasilać. Przyczyną jest wysoka temperatura, oraz suche powietrze w pomieszczeniach w domu i w pracy. Skóra atopowa źle znosi takie warunki i szybko się wysusza, przez co pojawia się problem ze świądem. Warto zadbać o to, by w domu utrzymana została optymalna temperatura. Najlepsze warunki dla skóry atopowej tworzą się w temperaturze 18-20 stopni C.  W sezonie grzewczym należy często wietrzyć pomieszczenia. Dobrym sposobem na utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności powierza w domu jest zakupienie nawilżacza powietrza. Najlepiej umieścić go w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa osoba z AZS.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – najlepsze sposoby zapobiegania

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która dotyczy nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Jeśli zostało zdiagnozowane atopowe zapalenie skóry  u dzieci należy zadbać o prawidłową pielęgnację i optymalne warunki w domu. Ważna jest temperatura oraz wilgotność powietrza. Konieczne jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do AZS. Najlepiej wybrać ubranka, które wykonane są z bawełny biologicznej, a ich materiał jest przewiewny i lekki. Odzież dziecięca powinna być prana w środkach piorących przeznaczonych do skóry delikatnej, atopowej i alergicznej. Polecanym produktem jest woda termalna, którą można spryskiwać skórę dziecka, dzięki czemu nieprzyjemne dolegliwości zostaną zminimalizowane.

Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny pamiętać o nawodnieniu organizmu. Zaleca się wypicie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie – w upalne dni nawet więcej. Odwodnienie organizmu prowadzi do osłabienia kondycji i przesuszenia skóry. Dodatkowo liczy się samopoczucie. Specjaliści są zgodni co do jednego – stres może nasilać objawy choroby. Warto więc stosować proste metody  zwalczania stresu i relaksu, by zadbać o zdrowie swojego ciała i dobrą kondycję skóry.

Alicja

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane: Komfort snu na najwyższym...

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, a jego jakość...
Koszulki UV

Właściwości koszulek z filtrem UV – ochrona i...

Koszulki UV stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób...
Olej lniany

Dlaczego warto sięgnąć po olej lniany? Odkryj...

Olej lniany to produkt, który zdobywa coraz większą popularnoś...
odżywki do włosów

Czym wyróżniają się dobre odżywki do włosów?...

Wybór odpowiedniej odżywki do włosów może być kluczowy dla zdrowia i w...