Chiny znów stawiają na rewolucję… tym razem technologiczną. W chwale III Plenum KC KPCh stwierdzono, że państwo będzie kładło nacisk na promowanie cyfrowej industrializacji. Jak wiadomo, Chińczycy realizują zapowiedzi z niesłychaną konsekwencją. Przykład może stanowić rozwój technologii produkcji humanoidalnych robotów. Agencja Xinhua podała właśnie, że chińskie urządzenia tego typu zaczynają wyprzedzać rozwiązania konkurencji.
Humanoidalne roboty potrafią naśladować ludzkie zdolności i sposoby interakcji. Dotyczy to również wykonywania znaczących gestów, adekwatnych do sytuacji. Humanoidalne roboty można wykorzystywać do wielu zadań zarezerwowanych wcześniej dla człowieka. Podczas niedawnej Pierwszej Światowej Konferencji na temat Robotów Humanoidalnych w Pekinie 27 konstrukcji stworzonych przez Chińczyków okazało się wyjątkowo godnych uwagi.
Ostatnie lata charakteryzowały się ostrą rywalizacją światowych firm we wprowadzaniu coraz to nowych konstrukcji. Agencja Xinhua – powołując się na szacunki banku Goldman Sachs – pisze, że ten rynek wart będzie do 2035 roku aż 154 miliardy USD. Nic więc dziwnego, że rząd w Pekinie stawia na wspieranie tej technologii w ramach wprowadzania idei cyfrowej industrializacji.
Jeszcze do 2022 roku Chińczycy w tej dziedzinie znajdowali się na etapie podstawowych badań – pisze agencja. Większość produktów stanowiły wówczas proste konstrukcje o skromnych możliwościach. Wykorzystywano je głównie w celach wystawienniczych, edukacyjnych i eksperymentalnych.
W 2023 roku nastąpił jednak przełom w chińskiej branży robotów humanoidalnych. Wartość tego rynku zwiększyła się o ponad 85 procent do poziomu 549 miliona USD. W ubiegłym miesiącu chiński producent samochodów elektrycznych, Zeekr „zatrudnił” pierwszego humanoidalnego robota do przenoszenia pojemników na terenie hali montażowej.
Rok 2024 ma być kluczowy dla rozwoju technologii robotów humanoidalnych – przewiduje agencja Xinhua. Mają one zacząć wychodzić poza stadium testów i trafiać do wykorzystania w produkcji. Już obecnie w gospodarce chińskiej 750 tysięcy firm związanych jest z branżą produkcji robotów. Natomiast 20 firm zajmuje się produkcją robotów humanoidalnych.
Chiny stały się głównym graczem na tym rynku. Większość nowych patentów dotyczących robotów humanoidalnych zarejestrowano właśnie w tym kraju. Dotyczy to również liczby składanych wniosków patentowych. Rozwój ten możliwy jest między innymi dzięki zwiększeniu rządowego wsparcia. Do 2027 roku ma tam zostać stworzona stabilna branża z ustalonymi łańcuchami dostaw. Wyroby natomiast mają być wdrażane do użycia w gospodarce.
Pod koniec ubiegłego roku powstało pierwsze w kraju specjalne centrum badawcze mające zajmować się kompleksowo zagadnieniami produkcji usprawniania i wykorzystania robotów humanoidalnych. Na początku tego roku przemysłowe prowincje Chin – Zhejiang, Shandong, Anhui oraz Sichuan również decydowały o powstaniu podobnych centrów u siebie. Badania dotyczą z jednej strony rozwoju technologii humanoidalnych robotów, z drugiej natomiast stworzenia środowiska dla ich wykorzystania w gospodarce.
Chińscy eksperci przewidują gwałtowny wzrost znaczenia branży w najbliższej dekadzie. Zgodnie z raportem przygotowanym w kwietniu 2024 roku podczas Pierwszej Chińskiej Konferencji na temat Robotów Humanoidalnych rynek na te produkty osiągnie wartość 75 miliardów juanów do 2029 roku, co stanowić będzie ponad 32 procent światowego rynku.
Można tu dodać, że na rozwój branży ogromny wpływ mają prace nad sztuczną inteligencją. Mówi się, że kolejny przełom w rozwoju chińskiej gospodarki związany będzie właśnie z technologią AI. Rozwój ten sprawia, że robot humanoidalny nie jest już „skazany” na powtarzanie raz zaprogramowanych działań, może on teraz z coraz większą skutecznością przetwarzać informacje w celu wykonania zadania, co w praktyce oznacza zdolność uczenia się.
Wojciech Ostrowski
Źródło: Xinhua
Tagi: Chiny, technologia
Dodaj komentarz